Województwo Śląskie

Błędy dziennikarskie Błądzić jest ludzką rzeczą. Jeśli jednak błądzą dziennikarze czy wydawcy, jest to niewybaczalne. Bestroska, nieuwaga lub niedostateczne wykształcenie dziennikarza powoduje zakłamywanie wiedzy u czytelników. Do najczęstszych błędów naszych dziennikarzy należy nazywanie województwa śląskiego Śląskiem lub Górnym Śląskiem, a mieszkańców województwa Ślązakami. Częste jest również mylne nazywanie miast małopolskich miastami śląskimi i odwrotnie. Popularnym błedem w artykułach o historii jest twierdzenie, że Śląsk był pod zaborem pruskim - a nie dość, że nie był pod zaborem (przed rozbiorami Polski nie znajdował się w jej granicach), to wchodził w skład nie tylko Prus, ale też Austro-Wegier. W poniższym zestawieniu będziemy umieszczali wszystkich dziennikarzy, którzy popełniają karygodne dla wiedzy o województwie błędy. Wytykamy te błędy, ponieważ chętnie czytamy artykuły o regionie i chcemy pomóc dziennikarzom i wydawcom przestać kompromitować się na łamach gazet i przewodników. Liczymy na zrozumienie naszej akcji i przychylność. Zachęcamy dziennikarzy do poparcia listu w obronie prawdy o województwie śląskim (szczegóły w prawej kolumnie)
Barbara Gruszka-Zych 2008.05.04 w: Tygodnik Katolicki "Gość Niedzielny"
Mylenie Górnego Śląska z jego niewielką przemysłową częścią: "Było to pierwsze po latach czasopismo społeczno-kulturalne całego Górnego Śląska. Z czasem wyszło poza ramy regionu. Na jego łamach można znaleźć prezentacje najważniejszych dokonań w sztuce i kulturze województw śląskiego, opolskiego i Zaolzia." (żenująca nieznajomość regionu - woj. opolskie i tzw. Zaolzie jest INTEGRALNĄ częścią Górnego Śląska - co więcej, Opole jest stolica tego regionu; i jeszcze to kompromitujace podkreślanie "całego Górnego Śląska" - nieuctwo dwukrotne)


Małgorzata Goślińska 2008.05.04 w: "Gazeta Wyborcza"
Nazwanie Sosnowca śląskim miastem "Podobnie dzieje się w innych śląskich miastach. Mieszkaniec Sosnowca...." (znów artykuł o gołębiach i znów o "śląskim" Sosnowcu - czy to już ptasia grypa?)


Mayland Real Estate, ul. Puławska 427, 02-801 Warszawa w: www.mayland.pl
Nierozumienie czym jest województwo śląskie a czym Śląsk:
"Katowice - stolica Śląska" (stolicą Śląska jest Wrocław!!)
"Zabrze - miasto położone w zachodniej części regionu śląskiego" (a śląska Zielona Góra gdzie leży??)


Wojciech Todur, Piotr Zawadzki 2008.03.17 w: "Gazeta Wyborcza"
Uznanie małopolskiego Sosnowca za miasto śląskie "Pierwszoligowe kluby ze Śląska postawiły na piłkarzy ze Słowacji. W Górniku Zabrze gra ich dwóch, w Ruchu Chorzów trzech, w Polonii Bytom aż czterech. Zagłębie Sosnowiec zdecydowało się na jednego..."


Jerzy Buzek, profesor, były premier RP 2008.03.10 w: Polskie Radio Katowice, "Kawa na ławę"
Nieprawdziwe określenie Śląska w rozmowie o Europejskim Instytucie Technologii we Wrocławiu "Katowice, Gliwice, Sosnowiec - Śląsk. My, Górny Śląsk jesteśmy w tym najlepsi."


PAP (Polska Agencja Prasowa) 2008.03.01 w: Alert24, Gazeta Wyborcza, POLSKA Dziennik Zachodni, Radio eM
Uznanie małopolskiego Sosnowca, Zwardonia i Rajczy z miasta śląskie "Na Górnym Śląsku najwięcej interwencji strażacy notują w okolicach Gliwic, Sosnowca..."


aga 2008.02.22 w: "POLSKA Dziennik Zachodni"
Nazwanie mieszkańców Sosnowca Ślązakami (!) "Ślązacy w depresji. (...) Najwięcej hospitalizowanych pochodzi z Katowic, Gliwic i Sosnowca."


Śląska Organizacja Turystyczna 2008.02.19 w: www.silesia-sot.pl
Nazwanie Sosnowca śląskim miastem (przez organizację, która powinna znać się na regionach!) "Targi Turystyczne na Śląsku. W dniach 14-16 lutego br. odbyły się I Międzynarodowe Targi Turystyczne Intourex 2008 w Sosnowcu."


Sebastian Reńca 2008.02.02 w: "Polska Dziennik Zachodni"
Zaliczenie do regionu śląskiego Sosnowca i Będzina "Sosnowiec doczeka się w końcu pierwszego oficjalnego cmentarnego zabytku. (...) Zabytków mają sporo inne nekropolie Śląska. W Będzinie to kościół cmentarny pw. św. Tomasza z XVI wieku..." (a Częstochowa, a Kraków - tam też są prastare "śląskie" nekropolie ;-))


Małgorzata Goślińska 2008.01.25 w: "Gazeta Wyborcza"
Nazwanie Sosnowca śląskim miastem "Gołębie wracają na Śląsk. Do hali Expo Silesia nie będzie można w sobotę palca wcisnąć." (Expo Silesia znajduje się w Sosnowcu - Sosnowiec leży w województwie śląskim, ale nie na Śląsku!! Sosnowiec jest stolicą Zagłębia Dąbrowskiego)


Janu, Ata, "Śląskie Nieruchomości" 2008.01.25 w: "Gazeta Wyborcza"
Notoryczne wymienianie miejscowości małopolskich w cyklicznym artykule "Co budują na Śląsku" (a województwo śląskie to nie jest to samo co Śląsk - nie lepiej napisać np. "co budują w Śląskiem"??)


Andrzej Grajewski 2008.01.20 w: " Gość Niedzielny"
Uznanie województwa śląskiego... Górnym Śląskiem?? "Na pierwszy ogień miały pójść zakonnice z 10 zgromadzeń żeńskich z Dolnego Śląska, Opolszczyzny oraz Górnego Śląska" (Tzw. "Opolszczyzna" to jest integralna i janważniejsza, centralna część Górnego Śląska)


Konstanty Gebert 2008.01.18 w: "Gazeta Wyborcza"
Nierozumienie czym jest województwo śląskie a czym Śląsk: " (...) sprawa Henryka Sławika, w czasie wojny polskiego dyplomaty w Budapeszcie, który wydał polecenie, by wszystkim obywatelom polskim zwracającym się o pomoc wystawiać dokumenty stwierdzające, że są katolikami. Sławik został za to zamęczony przez Niemców w Mauthausen. W jego rodzinnym Sosnowcu nie ma jego ulicy, żaden polski statek nie nosi jego imienia. Wstydzimy się naszych bohaterów, nie chlubimy się nimi." (Henryk Sławik - śląski bohater, który uratował 5 tys. Żydów przed hitlerowcami, urodził się pod Jastrzębiem-Zdrojem w pruskim wówczas Śląsku, a nie w polskim Sosnowcu)


Magdalena Warchala 2008.01.18 w: "Gazeta Wyborcza"
Nierozumienie czym jest województwo śląskie a czym Śląsk: "Śląskim młodym społecznikom, wystarczyć musi jednak satysfakcja. Ewelina Michalak z Dąbrowy Górniczej w niedzielę kwestowała dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. (...) Śląscy uczniowie nie mają jednak co liczyć na korzystne dla siebie zmiany. Piotr Zaczkowski z Kuratorium Oświaty tłumaczy, że dopóki nie pojawią się ogólnopolskie regulacje, na Śląsku działalność społeczna nie będzie punktowana."


Tomasz Malkowski 2008.01.17 w: "Gazeta Wyborcza"
Nierozumienie czym jest województwo śląskie a czym Śląsk: "Można brać pieniądze na śląskie zabytki. Co najmniej kilka milionów złotych na renowację zabytków trafi w tym roku do naszego województwa. (...) skorzystała z nich bazylika Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej (...)."


Teresa Semik 2008.01.15 w: "Polska Dziennik Zachodni"
Nierozumienie czym jest województwo śląskie a czym Śląsk: "Do zadań pilnych należy także wprowadzenie woj. śląskiego do pilotażowego programu budowy Centrów Powiadamiania Ratunkowego (...). Program ten w pierwszej kolejności ma być wdrożony w pięciu województwach, w których planowane są rozgrywki piłkarskie Euro 2012. Nie ma w tym gronie Śląska (...)."


Krzysztof Kiełbasa Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej Urzędu Miasta Opole w "POLSKA Gazeta Opolska" 2008.01.14
Twierdzenie, że stolica Górnego Śląska, Opole, to nie jest Śląsk: "Wiele osób będąc na Opolszczyźnie jest przekonanych [błędnie], że było na Śląsku"


Marcin Babko 2008.01.14 w: "Gazeta Wyborcza"
Nierozumienie czym jest województwo śląskie a czym Śląsk: "Moda na śląskie brzmienie. (...) Sekcja dęta sosnowieckiej grupy Skankan nagrywała zaś m.in. na płytach grupy Püdelsi i koncertowała z nią wielokrotnie..."


(kaw) 2008.01.12 w: "Polska Dziennik Zachodni"
Nierozumienie czym jest województwo śląskie a czym Śląsk: "W niedzielę po raz szesnasty zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Śląski finał odbędzie się w Zawierciu, (...) turniej halowej piłki nożnej reprezentacji dziennikarzy Śląska (...)."


Jacek Madeja 2008.01.10 w: "Gazeta Wyborcza"
Uznanie aglomeracji katowickiej za Górny Śląsk: "Gliwice to jedno z niewielu górnośląskich miast, które mogą się pochwalić średniowieczną starówką." (Wiekszość miast Górnego Śląska ma średniowieczne starówki!)


Marlena Polok-Kin 2008.01.09 w: "Polska Dziennik Zachodni"
Nierozumienie czym jest województwo śląskie a czym Śląsk: "Na Szlaku Zabytków Techniki na Śląsku jest ponad 31 obiektów związanych z tradycją górniczą i hutniczą, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym."


Aleksandra Czapla-Oslislo 2008.01.07 w: "Gazeta Wyborcza"
Niejednoznaczna sugestia jakoby sosnowiczanie byli Ślązakami: "Cztery lata temu premiera 'Cholonka' Janoscha w teatrze Korez rozbudziła apetyt publiczności na to, co śląskie. (...) Na początku zeszłego roku na Scenie w Malarni profesor katowickiej ASP Jacek Rykała przygotował 'Mleczarnię' poprzeplataną wspomnieniami o Sosnowcu. Wreszcie w sobotni wieczór Teatr Śląski doczekał się prapremiery na Dużej Scenie napisanej od pierwszego do ostatniego słowa gwarą."


Iwona Sobczyk i Marcin Czyżewski 2008.01.13 w: "Gazeta Wyborcza"
Zaliczenie Katowic do Zagłębia Dąbrowskiego: "Światełko do nieba z gór i z Zagłębia. (...) W Katowicach, w holu dworca PKP, stanęła największa puszka w regionie." (Katowice to nie jest ani Zagłębie Dąbrowskie, ani góry)


GRU, PAP 2008.01.11 w: "Metro"
Zaliczenie Jaworzna do Śląska: "(...) nieumiejętna zabawa z pirotechniką zakończyła się poparzeniami. Tak było m.in. w Jaworznie na Śląsku, gdzie pod opiekę lekarzy trafiła 16-letnia dziewczyna."


Interia.pl / PAP 2007.12.16 w: "Gazeta Wyborcza"
Nierozumienie czym jest województwo śląskie a czym Śląsk: "Tragiczny wypadek na Śląsku. Dziś rano w okolicach Mierzęcic (Śląskie) doszło do wypadku, w którym zginęło sześć osób. O tragicznym zdarzeniu poinformował nadkomisarz Piotr Bieniak z zespołu prasowego śląskiej policji."


Iwona Sobczyk 2007.12.13 w: "PolskaLokalna.pl"
Twierdzenie, że wrocławski, najbardziej popularny śląski rynek, nie jest śląski: "(...) bilet do Krakowa czy Wrocławia. W tych miastach w sylwestra powinno być ciekawie, a na śląskich rynkach będzie się działo niewiele."


Barbara Gruszka-Zych 2006.11.26 w: Tygodnik Katolicki "Gość Niedzielny"
Twierdzenie, że Śląsk był pod zaborem pruskim: "Zagłębie znalazło się pod zaborem rosyjskim, a Śląsk pod pruskim (...)" (pomieszanie z poplątaniem - bo co, Cieszyn też był pod "zaborem pruskim"??)


Tadeusz Glinka i Marek Piasecki 2006 w: "Cuda Polski. Miejsca, które musisz zobaczyć", Wydawnictwo "Publicat", Poznań
Śląska Pszczyna została przydzielona do działu "Małopolska"Udokumentowane zgłoszenia błędów dziennikarskich prosimy przysyłać na adres e-mail:
lp.meiksalsw[apłam]oruibBłędy w sztuce Kłamstwo może być piękne - takie stwierdzenie przychodzi na myśl, kiedy ogląda się film promocyjny pt. "My Silesia", który w piękny sposób przedstawia zakłamaną wizję Silesii - za "śląską" Częstochową, Będzinem i Żywiecczyzną. Obłuda sięgnęła tu niezwykle daleko. Województwo śląskie nie jest tu nazywane choćby "Śląskiem", ale już "Silesią", czyli historycznym terminem Śląska, do którego mają prawa siedem województw w czterech krajach. A te góralskie nuty na końcu - eeeech...
INFORMATOR REGIONALNY WOJ.ŚL.
fot. Bartłomiej Stroiński  
List w obronie prawdy o woj. śląskim

W trosce o poprawność historyczną i nazewniczą Śląska zobowiązuję się wystrzegać określania województwa śląskiego mianem "Śląsk", "Górny Śląsk", a także mieszkańców województwa mianem "Ślązacy", rezerwując te nazwy jedynie dla śląskiej części województwa oraz mieszkańców regionu Śląska.

Adam Koszut
Redaktor naczelny Portal.Katowice.pl
Tomasz Sielicki
Redaktor naczelny SlaskWroclaw.info
Marcin Melon
Redaktor naczelny mies. "Jaskółka Śląska"
(lista nazwisk jest otwarta)

DZIENNIKARZE W BŁĘDZIE »
REGIONY WOJ. ŚLĄSKIEGO:
Ziemia Częstochowska »
Zagłębie Dąbrowskie i Krakowskie »
Żywiecczyzna »
Wschodni Górny Śląsk »
MIASTA WOJ.ŚLĄSKIEGO »
CIEKAWOSTKI W ŚLĄSKIEM »
FORA REGIONALNE »Metropolia Śląsko-Dąbrowska

Mapy województwa śląskiego


Informator regionalny województwa śląskiego

<a href=http://wslaskiem.pl/ title="Województwo Śląskie"><img src=http://wslaskiem.pl/_old/_img/_button.gif width=120 height=60 alt="Informator regionalny województwa śląskiego"></a>
Poprzyj nową nazwę województwa!
Dodaj na swoją stronę ten button!
Województwo śląskie - jedno z 16 województw, jednostka samorządu terytorialnego i jednostka podziału administracyjnego Polski. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 na mocy Ustawy o samorządzie województwa z 5 czerwca 1998. Stolicą województwa są Katowice. Województwo śląskie jest jedynym województwem w Polsce, w którym jest więcej powiatów grodzkich (19) niż powiatów ziemskich (17). HISTORIA. Obecne województwo śląskie zostało utworzone w 1999 roku z województw poprzedniego podziału administracyjnego: katowickiego (oprócz gmin powiatów olkuskiego1 i chrzanowskiego oraz gminy Brzeszcze z powiatu oświęcimskiego), bielskiego (oprócz gmin powiatów suskiego, wadowickiego i oświęcimskiego), częstochowskiego (oprócz gmin znajdujących się obecnie w powiatach oleskim (6 gmin), pajęczańskim (3 gminy), radomszczańskim (2 gminy) i włoszczowskim (3 gminy), 1 Gmina miejska Sławków znalazła się początkowo w powiecie olkuskim w woj. małopolskim. 1.I.2002 została, przeniesiona do powiatu będzińskiego w woj. śląskim. W latach 1922-1939 istniało pierwsze polskie województwo śląskie, które miało status obszaru outonomicznego w kraju - było ono złożone jedynie w ziem śląskich, przyznanych Polsce w 1922 roku. W latach 1945-1950 istniało województwo śląsko-dąbrowskie, którego obszar po części pokrywał się z dzisiejszym województwem śląskim - zostało ono podzielone na późniejesze województwa katowickie i opolskie. GEOGRAFIA. Położenie: Województwo śląskie jest położone na południu Polski, nad górną Wisłą, Odrą i Wartą i graniczy z Czechami i Słowacją. Pod względem geograficzno-fizycznym na terenie tego województwa znajdują się: Wyżyna Śląska, Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, Pagóry Jaworznickie, Kotlina Oświęcimska, Płaskowyż Głubczycki, Płaskowyż Rybnicki, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Mały, Kotlina Żywiecka. Geografia historyczna - podział powierzchni województwa śląskiego: 48% - Górny Śląsk należący do Śląska (Śląsk Cieszyński, ziemia pszczyńska, Górnośląskie Zagłębie Węglowe: ziemia lubliniecka, ziemia bytomska, ziemia katowicko-mysłowicka, ziemia rybnicko-raciborska, ziemia toszecko-gliwicka), 46% - ziemia krakowska należąca historycznie do Małopolski (Zagłębie Dąbrowskie, Żywiecczyzna, ziemia częstochowska), 7% - ziemie należące historycznie do Wielkopolski (ziemia sieradzka, ziemia wieluńska). TRANSPORT I KOMUNIKACJA. Komunikacja: Przez województwo śląskie przebiega szereg linii kolejowych. Silnie rozwinięta jest też sieć dróg. Biegnie tędy Autostrada A4, E40 (trasa europejska), E75 (trasa europejska) oraz kilkanaście dróg krajowych i dróg wojewódzkich. Budowana jest kolejna autostrada - A1. Znajduje się tu międzynarodowy port lotniczy Katowice-Pyrzowice. Komunikacja miejska to przede wszystkim KZK GOP i MZK Jastrzębie Zdrój. Transport kolejowy: Województwo śląskie stanowi jeden z największych węzłów komunikacji kolejowej w Polsce - pasażerskiej i towarowej. Z katowickiego dworca kolejowego odjeżdżają pociągi wszystkich kategorii, w tym EuroCity i InterCity, zapewniające połączenia z największymi miastami w Polsce oraz z Czechami, Słowacją, Węgrami, Austrią i Niemcami. Dużą rolę odgrywają przewozy tranzytowe, także międzynarodowe. Funkcjonują tu cztery kolejowe przejścia graniczne: Zebrzydowice-Piotrowice, chałupki-Bogumin, Zwardoń-Skalite, Cieszyn-Czeski Cieszyn. Transport lotniczy: W odległości ok. 30 km na północ od centrum Katowic znajduje się międzynarodowy port lotniczy Katowice-Pyrzowice. Ma on terminal pasażerski oraz terminal cargo. Port obsługuje stałe połączenia rejsowe z ponad dwudziestoma lotniskami liniami lotniczymi: Air France, Centralwings, EuroLOT, LOT, Lufthansa, Wizz Air oraz Rainair. W województwie śląskim znajdują się też lotniska sportowe: w Katowicach (lotnisko Muchowiec), w Rybniku (lotnisko Gotartowice), w Gliwicach, Bielsku-Białej, Częstochowie. Transport wodny: Port Gliwice obecnie wraz ze stacją kolejową, terminalem celnym, wolnym obszarem celnym, bazą magazynową, parkingami i biurami jest jednym z elementów Śląskiego Centrum Logistyki. Port w Gliwicach uważany jest za najnowocześniejszy i najbardziej uniwersalny port śródlądowy w kraju. Poprzez sieć kanałów i rzekę Odrę połączony jest on z siecia kanałów niemieckich (Berlin) oraz morzem Bałtyckim. OPIEKA MEDYCZNA. Ośrodki zdrowia: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1 im. prof. Józefa Gasińskiego w Tychach, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, Wojewódzki Szpital Zespolony im. prof. dr Witolda Orłowskiego w Częstochowie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, Miejski Szpital im. dr. T. Chałubińskiego w Częstochowie, Szpital Hutniczy w Częstochowie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Częstochowie, Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublińcu, Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie, Szpital MSWiA w Katowicach, 106 Szpital Wojskowy z Przychodnią-Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Gliwicach, Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Częstochowskie Regionalne Centrum Chorób Serca i Naczyń, Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach, Beskidzkie Centrum Onkologii im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej, Centrum Psychiatrii w Katowicach, Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny im dr Emila Cyrana w Lublińcu, Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, Wielospecjalistyczny Szpital w Jaworznie, Wojewódzki Szpital Chorób Płuc im. dr Alojzego Pawelca w Wodzisławiu Śląskim, Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Odwykowego i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Gorzycach, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach, Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu, Wojewódzki Zakład Opieki Zdrowotnej nad Matką, Dzieckiem i Młodzieżą w Częstochowie, Wojewódzkie Centrum Pediatrii Kubalonka w Istebnej, Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju, Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. E. Hankego, Śląski Szpital Reumatologiczno-Rehabilitacyjny im. gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu, Zespół Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych w Katowicach, Szpital Śląski w Cieszynie. PRZEMYSŁ. Górnośląski Okręg Przemysłowy, zajmujący centralną część województwa, jest najsilniej uprzemysłowionym obszarem Polski. W województwie wyróżniamy jeszcze podmioty: Rybnicki Okręg Węglowy, Jaworznicko-Chrzanowski Okręg Przemysłowy, Bielski Okręg Przemysłowy, Częstochowski Okręg Przemysłowy, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Gliwicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Zakłady przemysłowe: kopalnie węgla kamiennego: Jastrzębska Spółka Węglowa; huty żelaza i metali nieżelaznych: Huta Katowice, Huta Bankowa, Huta Częstochowa, Huta Będzin, Huta Łaziska; koksownie: Koksownia Przyjaźń, Koksownia Radlin; przemysł motoryzacyjny: Fiat Auto Poland w Bielsku-Białej i zakłady Opel GM w Gliwicach; przemysł chemiczny; przemysł włókienniczy - największe ośrodki to Częstochowa i Lubliniec; przemysł materiałów budowlanych; przemysł energetyczny: Elektrownia Rybnik, Elektrownia Jaworzno III, Elektrownia Jaworzno II, Elektrownia Łagisza, Elektrociepłownia Będzin, Elektrownia Porąbka-Żar. Zasoby surowców mineralnych: pokłady węgla kamiennego, pokłady rud żelaza, pokłady rud cynku i ołowiu. NAUKA I OŚWIATA: Szkoły wyższe: Akademia Ekonomiczna, Akademia Muzyczna, Akademia Polonijna, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademia Techniczno-Humanistyczna, Akademia im. Jana Długosza, Bielska Wyższa Szkoła Biznesu i Informatyki im. J. Tyszkiewicza, Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa, Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Turystyki, Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości, Międzynarodowa Szkoła Bankowości i Finansów, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, wydział tańca współczesnego, Politechnika Śląska, Wyższa Szkoła Lingwinistyczna, Politechnika Częstochowska, Polska Akademia Nauk, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Śląska Akademia Medyczna, Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej, Śląska Wyższa Szkoła Informatyki, Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania, Uniwersytet Śląski, Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej, Wyższa Szkoła Bankowa, Wyższa Szkoła Administracji, Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów, Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów, Wyższa Szkoła Biznesu, Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji, Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna, Wyższa Szkoła Handlowa, Wyższa Szkoła Humanistyczna, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna, Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP, Instytut Pedagogiki, Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego, Wyższa Szkoła Sztuk Performatywnych, Wyższa Szkoła Sztuki Stosowanej, Wyższa Szkoła Techniczna, Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych, Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych, Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych, Wyższa Szkoła Humanitas, Wyższa Szkoła Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych, Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy, Wyższe Seminarium Duchowne Braci Mniejszych, Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Prywatne Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Prywatne Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. KULTURA. Biblioteki: Biblioteka Śląska. Muzea: Muzeum Śląskie, Muzeum Górnośląskie, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Zagłębia, Muzeum Górnictwa Węglowego, Tyskie Muzeum Piwowarstwa, Muzeum Maszyn Biurowych, Muzeum Nośników Danych, Muzeum Prawa i Prawników Polskich, Muzeum Geologii Złóż, Muzeum Archidiecezjalne, Muzeum Misyjne OO. Franciszkanów, Muzeum Najmniejszych Książek Świata Zygmunta Szkocnego, Muzeum Biograficzne P. Stellera, Muzeum Sztygarka, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Historii Jaworzna, Muzeum Dzwonków, Centralne Muzeum Pożarnictwa, Centrum Scenografii Polskiej, Górnośląski Park Etnograficzny, Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego, Izba Śląska, Sztolnia Czarnego Pstrąga, Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna, Skansen górniczy "Królowa Luiza", Skansen podziemny "Guido", Zabytkowa kopalnia "Ignacy", Państwowe Muzeum Wnętrz Zabytkowych, Muzeum Prasy Śląskiej, Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Teatry: Teatr Śląski, Teatr Zagłębia, Śląski Teatr Tańca, Teatr Rozrywki, Teatr GuGalander, Teatr Ateneum, Teatr Korez, Teatr Cogitatur, Teatr Nowy, Teatr Locus, Teatr Iluzji, Teatr Domisol, Teatr Mały, Teatr Gry i Ludzie, Teatr Dzieci Zagłębia, Teatr Wielkie Koło, Teatr Peventorium, Teatr Lalki i Aktora "Arena", Gliwicki Teatr Muzyczny, Kinoteatr Rialto, Kinoteatr Tęcza, Kinoteatr Bałtyk, Kinoteatr X, Suka Off, Teatr Ziemi Rybnickiej, Teatr Polski, Teatr Lalek "Banialuka", Teatr im. Adama Mickiewicza, Teatr From Poland, Teatr im. Adama Mickiewicza. Muzyka: Filharmonia Śląska, Filharmonia Zabrzańska, Filharmonia Częstochowska, Opera Śląska, Estrada Śląska, Rawa Blues Festiwal, Metalmania, Mayday Festiwal, Off Festival, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga, Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Wojskowych, Państwowy Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". TURYSTYKA I WYPOCZYNEK. Beskid Śląski jest terenem turystycznym, na jego terenie znajdują się liczne ośrodki sportów zimowych, a także bazy turystyczne oraz szlaki turystyczne. Województwo śląskie jest miejscem o dużej liczbie jezior (szczególnie sztucznych) - wiele z nich umożliwia uprawianie sportów wodnych, np. zbiornik Pogoria w Dąbrowie Górniczej czy Zalew Rybnicki w Rybniku. na terenie województwa śląskiego znajdują się tereny pieszych wędrówek, wspinaczki skałkowej oraz speleologii na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej tzn. Szlak Orlich Gniazd. Miejscowości wypoczynkowe województwa śląskiego: Szczyrk, Ustroń, Wisła, Kroczyce, Istebna, Brenna, Korbielów, Zwardoń, Rudy. Obiekty turystyczne województwa śląskiego: Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie, Zamek w Pszczynie, Zamek Piastowski w Gliwicach, Zespół klasztorno-pałacowy w Rudach, Zamek w Rybniku, Radiostacja gliwicka, Stare Miasto w Gliwicach, Zamek w Będzinie, Zamek w Chudowie, Zamek w Lublińcu, Zamek w Podzamczu koło Ogrodzieńca, Zamek w Olsztynie koło Częstochowy, Skansen górnictwa "Luiza" i "Guido" w Zabrzu, Kopalnia Rud Srebronośnych w Tarnowskich Górach, Skansen Kolei Wąskotorowych w Rudach, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, Trójkąt Trzech Cesarzy w Mysłowicach, Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryji Panny w Rudach, Zabytki jurysdykcji karnej, Bazylika św. Antoniego w Rybniku, Kościół św. Mikołaja z XIII wieku w Lublińcu, Gotycki kościół pw. św. Trójcy w Wodzisławiu Śląskim z II poł. XV w., Kościół św. Katarzyny z 1534 r. w Rybniku, Kolegiata Św. Wojciecha i św. Katarzyny z XVI w. w Jaworznie, Dwór obronny w Jastrzebiu-Zdroju, Park Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju, Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej, Katedra św. Mikołaja w Bielsku-Białej, Kościół św. Jakuba w Lubszy k/Lublińca z XIV w., Stare Miasto w Cieszynie XIII-XX w., Góra Zamkowa w Cieszynie XI-XIX w., Kaplica Zamkowa na Górze Zamkowej w Cieszynie (Rotunda) XI/XII w., Relikty wieży ostatecznej obrony i fragmentów zamku w na Górze Zamkowej w Cieszynie XII-XVI w., Wieża "Piastowska" na Górze Zamkowej w Cieszynie XIV w., Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie z nekropolią Piastów Śląskich XIII-XIX w. PRZYRODA. Na terenie województwa ślaskiego znajdują się kompleksy leśne, których historyczne i umowne nazwy to: Bory Niemodlińskie, Bory Stobrawskie, Lasy Lubliniecko-Świerklanieckie, Lasy Raciborskie, Lasy Pszczyńskie. Parki krajobrazowe województwa śląskiego: Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku, Babiogórski Park Narodowy, Park Krajobrazowy Beskidu Małego, Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego, Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą, Park Krajobrazowy Orlich Gniazd, Park Krajobrazowy Stawki, Załęczański Park Krajobrazowy, Żywiecki Park Krajobrazowy, Rezerwat przyrody Dolina Żabnika, Rezerwat sasanek. SPORT. Ważniejsze kluby sportowe województwa śląskiego: AZS Częstochowa, AWF Mickiewicz Katowice, AZS AWF Katowice, AZS US Katowice, Błękitni Aniołów, GKS Katowice, HC GKS Katowice, Hetman Szopienice, HKS Szopienice, Rozwój Katowice, MK Katowice, MKS Pałac Młodzieży Katowice, Naprzód Janów Katowice, Policyjny Klub Sportowy Katowice, Sparta Katowice, Dąb Katowice, EKS Katowice, FC Katowice, Górnik Katowice, KS Baildon Katowice, Pogoń Katowice, Zagłębie Sosnowiec, Czarni Sosnowiec, GKS Płomień Milowice, Victoria Lubliniec, K.P. Polska Energia SSA Sosnowiec, Piast Gliwice, Carbo Gliwice, Polonia Bytom, Szombierki Bytom, Górnik Miechowice, Rozbark Bytom, Stal Bobrek Bytom, Browary Tyskie Bobry Bytom, Zefir Bytom, Górnik Zabrze, Gwarek Zabrze, Walka Zabrze, Sparta Zabrze, Slavia Ruda Śląska, Grunwald Ruda Śląska, Urania Ruda Śląska, GKS 71 Tychy, GKS Tychy, Ruch Chorzów, Raków Częstochowa, AKS Chorzów, Dynamit Chorzów, Alba Elcho Chorzów, Szczakowianka Jaworzno, Victoria Jaworzno, Vitoria Częstochowa, RKS Grodziec, Śląsk Świętochłowice, Naprzód Lipiny, KS Strzybnica, CKS 1924 Czeladź, Concordia Knurów, Ruch Radzionków, MMKS Dąbrowa Górnicza, Sparta Lubliniec, ROW Rybnik, RKM Rybnik, RMKS Rybnik, TS Volley Rybnik, Odra Wodzisław, GKS Jastrzębie, Piast Cieszyn (obecnie Mieszko-Piast), KS Jastrzębski Węgiel, BKS Stal Bielsko-Biała, TS Podbeskidzie Bielsko-Biała, KS Naprzód 23 Rydułtowy dawny GKS, KS Wisła Ustronianka, Włókniarz Częstochowa. PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY: Powiaty ziemskie województwa śląskiego: powiat cieszyński, wodzisławski, będziński, bielski, żywiecki, tarnogórski, częstochowski, zawierciański, gliwicki, raciborski, pszczyński, mikołowski, kłobucki, lubliniecki, rybnicki, myszkowski, bieruńsko-lędziński. Miasta województwa śląskiego: Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Bielsko-Biała, Ruda Śląska, Rybnik, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Jaworzno, Jastrzębie-Zdrój, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Będzin, Żory, Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie, Racibórz, Świętochłowice, Zawiercie, Wodzisław Śląski, Knurów, Mikołów, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, Myszków, Żywiec, Lubliniec, Czerwionka-Leszczyny, Pszczyna, Łaziska Górne, Rydułtowy, Bieruń, Pyskowice, Orzesze, Radlin, Radzionków, Lędziny, Ustroń, Skoczów, Pszów, Kłobuck, Wisła, Blachownia, Wojkowice, Poręba, Kalety, Imielin, Miasteczko Śląskie, Łazy, Sławków, Koniecpol, Szczyrk, Siewierz, Kuźnia Raciborska, Krzepice, Ogrodzieniec, Żarki, Woźniki, Szczekociny, Toszek, Strumień, Wilamowice, Koziegłowy, Krzanowice, Pilica, Sośnicowice. WOJEWODOWIE. Wojewodowie Śląscy (1922-1939): Józef Rymer, Antoni Schultis, Tadeusz Koncki, Mieczysław Bilski, Michał Grażyński. Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej: Jerzy Ziętek. Wojewodowie Śląsko-Dąbrowscy (1945-1948): Jerzy Ziętek, Aleksander Zawadzki. Wojewodowie Katowiccy (1952-1997): Bolesław Jaszczuk, Jerzy Ziętek, Stanisław Kiermaszek, Zdzisław Legomski, Henryk Lichoń, Roman Paszkowski, Tadeusz Wnuk, Wojciech Czech, Eugeniusz Ciszak. Wojewodowie Śląscy (1997-...): Marek Kempski, Wilibald Winkler, Lechosław Jarzębski, Tomasz Pietrzykowski, Zygmunt Łukaszczyk.


Województwo Śląsko-Małopolskie


Urząd Województwa Śląskiego Beskidy Zobacz Śląsk, Górny i Dolny Zabytki Techniki Informator Kulturalny Metropolia Silesia-Dabrova