Województwo Śląskie

Fora regionalne woj. śląskiego Temat nazwy przyszłej metropolii w Zagłębiu Dąbrowskim i Górnym Śląsku interesuje bardzo wiele osób w całym kraju. Poniżej przedstawiamy obfity wybór cytatów z górnośląskich, dolnośląskich i ogólnopolskich forów internetowych.


To brzmi zdecydowanie najlepiej
Forum gazeta.pl, scarfi 02.12.07, 21:13
Nie wyobrażam sobie innej nazwy jak "Silesia". To brzmi zdecydowanie najlepiej i przyszłościowo na tym napewno dobrze wyjdziemy jako supermiasto.

To nie piosenka z przedszkola
Forum gazeta.pl, silesius the real 02.12.07, 21:20
To nie chodzi oto jak co brzmi. To nie piosenka z przedszkola. To nie zabawa w piaskownicy. Co za barany. Nie do wiary.

wirtualna rzeczywistość
Forum gazeta.pl, jjb 02.12.07, 09:05
Silesia to ładna nazwa i wbrew pozorom nawet dobrze się kojarzy, ale rzeczywiście nieodpowiednia, bo Silesia to Śląsk (jakkolwiek rozumiany), a aglomeracja to coś innego i nie powinna tej nazwy historycznej, geograficznej itd. zawłaszczać. (...)

Ale tu chodzi o przyszłość
Forum gazeta.pl, acid.jazz 03.12.07, 00:06
Wszystko pięknie, ale tu chodzi o przyszłość, historia jest ważna, ale nie może rządzić, świat się zmienia, nie wolno zaprzepaścić szansy, Silesia to świetna nazwa i przyszłe korzyści należy tylko w tym rozpatrywać.

Pensje pójda 200% w górę. I to wszystko dzięki nazwie...
Forum gazeta.pl, AW 03.12.07, 01:06
Silesio-file - jesteście do tego stopnia omamieni przez GW (która sieje propagandę pro-Silesyjną), że myśłicie iż w momencie gdy sztucznie powstanie twór o nazwie Silesia to znikną wszystkie problemy waszego wąskiego świata. Poprawi sie komunikacja, pensje pójda 200% w górę, nadciągna falowo inwestorzy no i oczywiscie turyści - z całej Europy, gdy tylko w ich uszach zabrzmi "Sajliżia", od razu będą chcieli ten cud zobaczyć. I to wszystko dzięki nazwie, jakie to proste a źli ludzie, którzy mają szacunek dla swej śląksiej ojczyzny, dla prawdy historycznej i w końcu dla zwykłej przyzwoitości, chcą wam to wszystko zabrać :) coż mogę tylko wspólczuć stopnia waszej indolencji.

Internauci: nazwa Silesia nie wchodzi w grę
Forum gazeta.pl, Slazok 03.12.07, 00:42
A ja zapytam po jaka cholere nam taki potworek, to megamiasto. Kompleks malego macie czy co? Czy ponad 50 lat komuny nie nauczylo Was jeszcze, ze centralizacja to droga donikad? Czy latwiej jest zarzadzac 300 tysiecznym miastem czy 3 milionowym molochem? Urzednikow to jeszcze rozumiem, bo natworzy sie mnostwo nowych cieplych posadek do obsadzenia. Ale zwyklych ludzi? Co nam to da? Promocje? G... prawda. Nie zrobicie z regionu przemyslowego mekki dla turystow. No, moze poza mocno niszowa turystyka przemyslowa. Wiec po co? Wspolny bilet? I Wy naiwniacy myslicie, ze jak paru urzedasow sie nie moze teraz dogadac to problem zniknie jak przechrzcicie sie na "Silesie". Snijcie dalej. Powstanie takiego potwora nie tylko nie rozwiaze zadnych problemow a jeszcze stworzy mnostwo nowych. Pomijam juz fakt, ze moi przodkowie to sie beda w grobach przewracac. Jedno miasto z Sosnowcem...

Silesia, Silesia i jeszcze raz Silesia
Forum gazeta.pl, SILESIA 02.12.07, 13:52
Nazwa zreszta juz promowana na każdym kroku, Wrocław kapnąl się że moze wiele starcić z powstania aglomeracji o tak juz rozpoznawalnej nazwie. A dla mieszkanców GOPu też jest akceptowana i coraz czesciej stosowana

Silesia to tak naprawde sen kazdego
Forum gazeta.pl, silesia! supermiasto!, holtze 03.12.07, 02:28
(...) silesia to tak naprawde sen kazdego mieszkanca gornoslaskiej aglomeracji. nawet jesli jeszcze nie do konca sobie to uswiadamia... jestesmy o krok od czegos naprawde wielkiego!

Skąd ta chora idea megamiasta?
Forum gazeta.pl, Re: silesia! supermiasto!, Ślązok 03.12.07, 02:45
Następny z manią wielkości. Masz kompleksy jak Lord Farquaad ze "Shreka"? On też chciał mieć coś dużego... (...) Nie rozumiem skąd ta chora idea megamiasta? Pogadajcie z mieszkańcami Lędzin jak bardzo byli zadowoleni kiedy byli w Wielkim Mieście Tychy. Skoro to takie fajne być megamiastem to po co się odłączali?

Aglomeracja to jedynie początek
Forum gazeta.pl, internauta 02.12.07, 13:48
Na początku ma to być tylko aglomeracja ale politycy i dziennikarze mówią wprost - chcemy budować jedno miasto. Aglomeracja będzie więc wstępem który oswoi ludzi z nazwą i przełamie ewentualne protesty. Szczególnie te po sosnowieckiej stronie Brynicy. Będzie jak z województwem "śląskim" - początkowo ludzie w Sosnowcu byli zniesmaczeni, że robi się z nich "Hanysów" ale po pewnym czasie pogodzili się z losem i przyzwyczaili do nowej nazwy. (...)

Większość mieszkańców tak zadecyduje
Forum gazeta.pl, ruban 03.12.07, 00:49
Nazwa miasta będzie taka - jaka odpowiada JEGO mieszkańcom, a innym g.. do tego. Jeżeli większość mieszkańców tak zadecyduje (np: w referendum) to tak będzie - kropka

Gó...o reszcze Polski do tego?
Forum gazeta.pl, AW 03.12.07, 00:58
Z takim podejściem nie wróżę sukcesu. Załóżmy, że Łódź ze względów marketingowych chce sobie zmienić nazwę na "Polonia" i co? Gó...o reszcze Polski do tego? Referendum owszem - w całej Silesi -od Zgorzelca po Bielsko

Dość głupot
Forum gazeta.pl, Wykrywaczu sam się wykryj, silesius the real 02.12.07, 21:01
Dość głupot. Starczy nazwanie śląskim województwa, gdzie przeszło połowa ziem to tereny nie śląskie. Dość polityki niedouczonych debili, których wiedza o Śląsku ogranicza się do propagandy z okresu PRL.

A Warszawę najlepiej nazwać Warsaw, Gdańsk - Danzing, Opole - Oppeln??
Forum gazeta.pl, Re: Spór o Silesię, lestek35 13.12.07, 09:14
(...) Twórca tej nazwy jest zakompleksionym burakiem z przerostem gruczołu parcia do władzy. Sam się przemianuj trąbo zakompleksiona.

Nie chodzi o Silesię albo Schlesien, ale o fakt...
Forum gazeta.pl, Re: Spór o Silesię, marek.rawluk 13.12.07, 09:39
Nie chodzi o Silesię albo Schlesien, ale o fakt, ze peryferyjne w obszarze historycznego Śląska Katowice z przyległościami uzurpują sobie nazwę "Śląsk". Śląsk to i historycznie i geograficznie obszar od Łużyc do mniej więcej środka GOPu (konurbacji GÓRNO-Śląskiej). Jako mieszkaniec Gliwic zawsze pytam się moich znajomych we Wrocławiu: "Co tam u Was na Śląsku?". I wracam do siebie, na GÓRNY Śląsk! I dlatego popieram sens tego artykułu. I jeszcze ciekawostka, było przegięcie z drugiej strony, dosłownie. Otóż graniczne Goerlitz nazwało się parę lat temu stolicą Śląska! Sam widziałem wielkie napisy przy A4.

Nie drogi kolego - jest dokładnie odwrotnie
Forum gazeta.pl, Re: Spór o Silesię, aha444 13.12.07, 09:45
Nie drogi kolego - jest dokładnie odwrotnie - to my jesteśmy Śląskiem, a wy tylko Dolnym Śląskiem (vide: podział administracyjny kraju). A poza tym nikt nam nie będzie mówił jak się mamy nazywać - to sprawa mieszkańców aglomeracji śląskiej, a Wrocławiowi nic do tego

Będzie wam mówił
Forum gazeta.pl, Re: Spór o Silesię, zyrix 13.12.07, 09:59
Będzie wam mówił, bo na razie nie jesteście samostanowiącym o sobie państwem, tylko funkcjonujecie w obrębie państwa. W tym państwie żyją ludzie, którym mogą się wasze pomysły nie podobać. Poza tym, Silesia to nazwa łacińska, więc nie wiem, jak jej przyjęcie wygląda z punktu widzenia ustawy o ochronie języka polskiego. A na peryferiach Śląska jesteście, najlepszy dowód, że wystarczy pojechać parę przystanków autobusem z Katowic, żeby się znaleźć poza Śląskiem (np. w Sosnowcu). To, że ktoś nazwał województwo tak, albo inaczej nie ma znaczenia. Ciekawe, co mają mówić mieszkańcy np. Kutna, że są z Łodzi, bo ich województwo nazywa się Łódzkie? ehhh, kompleksy, kompleksy

Nazywanie Górnego Śląska "Silesią" od początku było dziwolągiem
Forum gazeta.pl, Re: Spór o Silesię, mimad 13.12.07, 09:50
Łacińska nazwa sugeruje historyczny kontekst, a tu zawsze Wrocław grał pierwsze skrzypce. Nic mnie z Wrocławiem nie łączy, ale nie dziwię się protestom - forsowanie na siłę "Silesii" to tak jakby nazywać Małopolską tylko okolice Nowego Sącza. Najwięcej szkody przyniosło nazwanie województwa obejmującego Górny Śląsk "Śląskiem", podczas gdy to w rzeczywistości tylko jego część i to ta historycznie nie najważniejsza. Do dziś w związku z tym zdarzają się pomyłki: "Też jesteś ze Ślaska? Super! Ja z Wrocławia, a Ty?". Może po prostu nazywajmy rzeczy po imieniu a nie przyłączajmy się do chóru osób próbujących się dowartościować czy w ten sposób leczyć swoje kompleksy i fobie. Mam nadzieję że i GW przestanie w końcu forsować ten absurd.

No i Wrocław ma rację!
Forum gazeta.pl, Re: Spór o Silesię, hapet 13.12.07, 10:34
Stolicą śląska zawsze był Wrocław. A to, że podczas kłótni(!) o te ziemie ktoś umownie podzielił śląsk na górny i dolny, a nawet czeski, to już tylko fanaberie tych, którzy chcieli jeśli już nie cały to przynajmniej część śląska sobie przywłaszczyć. Ponadto zawsze byłem przeciwnikiem nazywania "śląskim" województwa, gdzie ok. 1/3 to historyczne ziemie śląskie, a rodowitych ślązaków jakaś 1/10 populacji. Większość mieszkańców to ściągnięci do kopalń i hut mieszkańcy innych regionów polski. Do tego Zagłębie z własną tradycją i kulturą, Jaworzno czy Żywiec historycznie Małopolskie, czy Częstochowa manifestująca swoją odrębność. Pomyślcie jak czuje się mieszkaniec Sosnowca, którego w całej Polsce nazywają "ślązakiem" bo przecież mieszka w woj. śląskim. Wiem, że we Wrocławiu też niewielu jest ślązaków, bo po wojnie większość wyjechała, ale przynajmniej ziemia jest historycznie jednolicie śląska. Natomiast najwięcej ślązaków jak się nie mylę mieszka w woj. Opolskim.

Wrocław niech sie nie odzywa
Forum gazeta.pl, je 02.12.07, 01:36
> Wrocław niech sie nie odzywa bo to drugi Lwów i kresy,
> Silesia jest tam gdzie Ślązacy
a więc również w Wodzisławiu i Pszczynie, a te miasta nie będą należeć do aglomeracji.

1/3 wszystkich ŚLĄZAKÓW
Forum gazeta.pl, AW 02.12.07, 03:16
W aglomeracji katowickiej nie żyje nawet 1/3 wszystkich ŚLĄZAKÓW. Ślązacy mieszkają głównie w Rybniku, Wodzisławiu, Pszczynie, Raciborzu, Tarnowskich Górach, Lublińcu, Żorach, Krapkowicach, Strzelcach Op, Kędzierzynie, Opolu (we wszystkich przypadkach nie chodzi o same miasto lecz też(głownie) okolice). Super mi Ślązacy mieszkają w GOPie - zwłaszcza w Sosnowcu, DG, Będzinie, tak??? w gowach mocie nasmolone

Re: wolnego chopie!
Forum gazeta.pl, AW 02.12.07, 21:31
> a tak w ogole skoro nie jestes mieszkancem naszej aglomeracji, to co ci do tego
> jak my sobie ja nazwiemy? pewno zazdrosc zzera... Zazdrość mnie zżera, tak:D jest czego zazdrościć oprócz złudzenia statystycznej potęgi. Wg mnie dużo lepszym miastem do życia jest Rybnik, ale mniejsza o to. To mi do tego, ze mieszkan na Śląsku - Silesii i nie życze sobie zawłaszczania tej nazwy oraz twierdznie, ze sie ma monopol na śląskość i to na dodatek z Małopolską w swych ramach.

Miliony Ślązaków żyjących poza GOPem
Forum gazeta.pl, AW 02.12.07, 03:20
> Tylko Silesia,a po za tym jakim prawem oni moga nam zabronić tej nazwy? Takim prawem, że miliony Ślązaków żyjących poza GOPem nie życzy sobie by zakompleksieni statystyczni onaniści zawłaszczali sobie dla swoich partykularnych celów nazwę NASZEJ OJCZYZNY!!! To tak, jakby "aglomerację" kielecka chciano nazwać ze względów marketingowych POLONIA. Też by były słuszne protesty mieszkańców innych regionów Polski

Częśc osób nie wie, że poza GOPem też jest Śląsk
Forum gazeta.pl, AW 02.12.07, 12:53
Poza własnym podwórkiem świata nie widzisz? Śląsk XXI wieku to też Pszczyna, Racibórz, Wodzisław Śl, Rybnik, Opole, Strzelce, Krapkowice, Anaberg, Kędzierzyn, Żory itd. Już dzisiaj częśc osób w GOPie nie wie, że poza GOPem też jest Śląsk (sam się o tym przekonałem). Gdyby przeszła nielogiczna nazwa Silesia to było by pot tym względem jeszcze gorzej. Wtedy po iluś latach dla was mieszkaniec Sosnowca mieszkałby na Śląsku a mieszkaniec Racibiorza już nie.

Nieuczciwe w stosunku do Zagłębia
Forum gazeta.pl, eustachy 02.12.07, 08:38
Przedwojenne pokolenia odchodzą, urodzony we Wrocławiu jest Ślazakiem tak jak i urodzony w Mikołowie. Jest innym Ślązakiem, nie lepszym, ani nie gorszym. Ludzie z Lipin czy Mikulczyc nie mają monopolu na śląskość i warto, żeby zdali sobie z tego sprawę, A aglomeracja chcąc nie chcąc ciągnie się strukturalnie od Gliwic po Dąbrowę i dlatego nazwanie jej "Śląskiem" jest nieuczciwe w stosunku do Zagłębia - nie wiem czego tu można nie rozumieć.

Sex City
Forum gazeta.pl, AW 02.12.07, 03:17
> Silesia jako nazwa jest OK. Krótka prosta i treściwa, na dokładke
> łatwa do wymówieni w chyba każdym języku europejskim.
eee..to lepsze "Sex City" ma wszystkie powyższe atrybuty a do tego jaka promocja będzie za darmo!! I być może bardziej zgodna z prawdą historyczną co "Silesia"

Jestem za a nawet przeciw
Forum gazeta.pl, ślązak 02.12.07, 06:44
Ja mam mieszane uczucia z jednej strony jestem za bo innej, lepszej nazwy nie ma, ale z drugiej strony nazywanie śląskiem (po łacinie) Sosnowca czy Dąbrowy to duża przesada. Nie jestem też za zawężaniem nazwy Śląsk tylko do GOPu, ponieważ widzę,że powoli tworzy się śląska tożsamość w miastach zasiedlonych przez kresowiaków. Historycznie rzecz biorąc o wiele większe prawo do nazywania się Śląskiem mają takie miasta jak Wrocław, Legnica, Opole, Głogów, Świdnica, Opole i Cieszyn (dawne śląske metropolie).

Daliście wyprać sobie mózgi
Forum gazeta.pl, ZawszeŚląskieJ-bie 02.12.07, 08:44
Daliście wyprać sobie mózgi komunistyczną propagandą i sprowadzić swoją Śląską ojczyznę do sztucznie powstałego województwa a teraz chcecie jeszcze bardziej ją sponiewierać. "Śląsko-Dąbrowski Związek Metropoidalny" to odpowiednia nazwa. Inna sprawa, że to łączenie niema żadnego sensu. Warszawka wtłukła wam do głów, że inwestycje, dotacje itp a tu chodzi o zwykłe dogadanie a nie centralnie zarządzony przymus.

Krew mi w żyłach buzuje
Forum gazeta.pl, rodowita Ślązaczka 02.12.07, 16:39
(...) Jednak Śląsk to nie Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin i inne zagłębiowskie miasta. I krew mi w żyłach buzuje, kiedy tylko ktoś o Śląsku wymawia np. Sosnowiec. Bronię rękami i nogami tego, nie mając oczywiście nic do mieszkańców Zagłębia. Myślę, że trudno będzie o nazwie niby ujmującej aglomerację zdecydować. Nie chciałabym by właśnie miasta zagłębiowskie nazywane były Śląskiem, bo nim po prostu nie są. (...)

Nie chcemy zeby nas ktos nazywal Slaskiem
Forum gazeta.pl, internauta 02.12.07, 16:44
My tez nie chcemy zeby nas ktos nazywal Slaskiem mimo ze do Slazakow nic nie mamy, a mamy wsrod nich wielu przyjaciol. O wszystkim chca decydowac niezwiazani i nie majacy tozsamosci przyjezdni, i tak jest po obu stronach Brynicy. Chca laczyc na sile, wymyslaja sztuczne nazwy. A przeciez mozna wspolpracowac, ale w szacunku z obu stron.

Czytam Wasze opinie i jestem przerażony
Forum gazeta.pl, Ślązak 02.12.07, 22:49
Czytam Wasze opinie, jest ich już ponad 200 i jestem przerażony. Śląsk/Silesia/Schlesien jest krainą (krajem) o związkach z Czechami, Niemcami i Polską, moją ojczyzną na styku trzech kultur i ciągnie się od Opawy do Goerlitz. Dzieli się na Górny Śląsk ze stolicą w Opolu i Dolny Śląsk ze stolicą we Wrocławiu. Wrocław też jest historyczną stolicą tego regionu (Państwa a kiedyś księstwa)Górnośląski Okręg Przemysłowy to zaledwie jego cząstka, ba część przyszłego miasta nie leży na Śląsku zatem nie może sobie zawłaszczyć tej nazwy. Obudźcie sie Ślązacy! Przecież celem tej nazwy jest dalsze zamazanie tego czym Śląsk jest rzeczywiście. Już dzisiaj gdy powiem "jestem Ślązakiem" znaczy że pochodzę z okolicy Katowic... A Wrocław, Opole, Legnica, Jelenia Góra.. Wiem że wielu powie że jestem rzadkością prawie taką żywą skamieliną, ale przecież po czystkach po 1945, po wypędzeniach obozach koncentracyjnych w Świętochłowicach, Łambinowicach i Jaworznie, po latach polonizacji w szkole kiedy i dziś moje dziecko historii Śląska uczy się w domu a elementarz zakłada a priori że każdy uczeń czuje się Polakiem... Jestem Ślązakiem i właśnie by nie zacierano mojej historii nie chcę nazwy Silesia dla nowego miasta. Przecież wspólnie my Ślązacy i Wy Zagłębiacy jeśli chcemy mieć wspólne miasto możemy razem usiąść i wymyślić nazwę wspólną, nie kontrowersyjną i ciekawą. Wszyscy przecież jesteśmy Europejczykami, czerpmy bogactwo z przenikających się kultur a nie zamykajmy się w nacjonalizmach. Jeśli ktoś myśli inaczej staraj się zrozumieć treść bez agresji. Pozdrawiam Polaków i Ślązaków jednakowo

No to co: zmieniamy mapy?
Forum Pardon.pl, hanys 2007.12.12, 9:49
Cała Polska W Cieniu Śląska!!! też wydziwiają z tą nazwą jak by po prostu nie mogło zostać stare poczciwe Śląsk, mam mam nadzieje że jak już się będą łączyć ŚLĄSKIE miasta to nie okaże sie że w śród nich jest zagłębie z sosnowcem na czele, jak ma być metropolia śląska to niech bedzie śląska. Jak można nazwać miasto nawet największe historyczną nazwą regionu? W takim razie jeśli powstanie metropolia Warszawska to powinna się nazywać Mazowsze itd.

Silesia. Przecież to tak brzydko brzmi
Slask.blox.pl, madzia_gyhy, 2007.12.02 17:06:18
Nie chcę Silesii. Przecież to tak brzydko brzmi... Zapytajcie rodowitego Ślązaka, np. takiego z Giszowca, górnika z dziada pradziada. on też nie chce nazwy ani sztucznego tworu zwanego Silesią. Jestem z Katowic i nie chcę tworzyć z Sosnowcem czy Zagłębiem jedności. Jestem od nich inna. Mam inną kulturę, moja gwara jest inna. A jak brzmi Silesia? Kojarzy mi się z plastikową, ubraną na różową lalką barbie. Nie ze śląskiem...

Żądam konstruktywnych alternatyw
Slask.blox.pl, emenefix, 2007.12.02 17:16:00
No to może jakiś typ. Żądam od przeciwników Silesii jakichś konstruktywnych alternatyw. Wtedy możemy cokolwiek porównywać. Jeśli ktoś wymyśli coś lepszego od Silesii, jestem pierwszy, który przyklaśnie

BZDURA!!!!!
Slask.blox.pl, Gość, 2007.12.02 21:09:43
Silesia to nazwa Śląska a nie potwornych Katowic z okolicami. Ja jestem Ślązakiem z Pszczyny i nie zycze sobie zeby Łacinska nazwe Śląska zawłaszczać. I to nie jest argument "dajcie inna nazwe". Przeciez to jest Wasz problem. Nie Nas ludzi z Opola, Raciborza, Rybnika, Mikołowa itd. czyli z SILESI. I jeszcze jedno. Śląsk to nie dziura. Bo prawdziwe serce Śląska nie bije w Katowicach tylko wlasnie w rybnickim, bieruńskim, krapkowickim. A juz pomysl nazywania Zaglebia Silesia to dla mnie profanacja. Mam propozycje. Nazwijcie ten tworek Sosnowcem. I z Panym Bogiym!

Rozmycie niczemu nie służy
Slask.blox.pl, D.S., 2007.12.07 10:52:59
Ja nie rozumiem argumentu, że podziały regionalne są bezsensowne. Przecież nie mówię, że aglomeracja nie ma powstać. Nie jestem ksenofobem, uważam, że zamieszkiwanie w aglomeracji wymaga czasem wspólnego rozwiązania pewnych spraw. Czy to oznacza jednak, że nazwa nie powinna uwzględniać różnic? Nie. To że województwa nazwano tak jak nazwano, to nie oznacza, że to rozmycie pojęcia Śląsk należy utrzymać. Skąd autor wysnuł wniosek, że te nazwy się wszystkim podobają. To że przeciwnicy tych nazw nie podkładają bomb, nie okupują urzędów oraz nie blokują dróg nie oznacza bynajmniej, że nazwy województw sygnatariuszom listu się podobały i podobają. Takie rozmycie niczemu nie służy. (...)

Dlaczego jeżeli ktoś powie, że nazwa Silesia mu się nie podoba...
Slask.blox.pl, D.S., 2007.12.07 10:55:13
Oczywiście nazwa to nie wszystko, ale nie jest to bynajmniej rzecz bez znaczenia! Zaproponuj Szkotowi czy Walijczykowi zmianę nazwy GB na Anglia. Ciekawe co Ci powiedzą... (...) Dlaczego od razu jeżeli ktoś u nas powie, że nazwa Silesia mu się nie podoba, bo nie uwzględnia różnic regionalnych, to od razu go stawia się na równi z ksenofobami? Bo to mieszkańcom, a nie obcokrajowcom jest ta nazwa potrzebna! Bzdurą kompletną jest, że nazwa Silesia przyciąga. To produkt przyciąga, a nie nazwa! Dyskutujemy nad nazwaniem aglomeracji, a nie nad wybraniem nazwy dla podpasek czy agencji towarzyskiej! Czy sama nazwa Kraków, Warszawa czy Gdańsk przyciąga? Zdecydowanie nie, przyciąga bowiem produkt. Znajdź zresztą obcokrajowca, który wymawia nazwy tych miast w oryginale. W ich języku istnieją odpowiedniki tych nazw i oni się nimi posługują. Tak też będzie z naszą aglomeracją. Jeżeli będzie ona dostrzegana zagranicą, to oni sobie i tak wymyślą odpowiednik tej nazwy (obojętnie jaka będzie), jeżeli nazwa oryginalna będzie im za trudna do wymówienia! Nie martwmy się o to! W społecznej świadomości istnieje Nowy Jork, Londyn, Paryż czy Bruksela, chociaż na całym świecie każdy posługuje się nazwą tych metropolii (faktycznych metropolii) w swoim języku. Zresztą ile osób w Pl zna (bez sięgania do encyklopedii) i potrafi wymówić dwie oficjalne nazwy Brukseli? Ile osób w Pl wie, że oryginalna nazwa Zagłębia Ruhry to Ruhrgebiet. Ale jak widać nawet ta mało trendy nazwa nie przeszkodziła Niemcom w osiągnięciu sukcesu.

Irek Dudek pod nazwą Rawa Blues wylansował festiwal
Slask.blox.pl, D.|S., 2007.12.07 10:58:47
Ja sobie czasem myślę, że nazywając obszar aglomeracji Silesią postępujemy jak pewien Jędruś czy Marysia, którzy myślą, że nazywając się Andrew czy Mary są światowcami pełną gębą... (...) Rozumiałbym nazwę Silesia, gdyby aglomeracja nasza byłaby wielonarodowa (np. zamieszkiwaliby tu Czesi, Niemcy), ale tak przecież nie jest. Kosmopolityzm u nas objawia się jedynie handlarzami ze Wschodu na śląsko-dabrowskich bazarach albo Ukrainkami pracującymi przy szosie... Ja bym wolał nazwę "Brynica" albo "Rawa". Przynajmniej byłoby to zgodne z tradycją nazewniczą, a poza tym nazwa (zwłaszcza ta pierwsza) byłby bardziej neutralna niż Silesia. Co z tego, że to są bardziej ścieki (zwłaszcza ta druga) niż dumne rzeki. Irek Dudek pod nazwą Rawa Blues wylansował festiwal o międzynarodowej renomie. Pewnie wiele osób ze zewnątrz nie ma pojęcia co to ta Rawa... Tak jak wielu z nas pewnie nie wie co to ta Ruhr. (...) A stwierdzenie, że nas się we Wrocławiu boją jest śmieszne i tragiczne zarazem. Bo autorzy serwisu ZobaczSląsk.pl z Wrocławia bynajmniej nie są. Nie wszyscy sygnatariusze też są ze Wrocławia (np. pani Tambor z naszego UŚ). (...)

Silesia jest faktem pod każdym względem
Slask.blox.pl, emenefix, 2007.12.07 17:21:17
Cieszę się że tak się rozpisałeś... Ale bardzo się mylisz co do stanu rzeczywistości. Mówisz że nie ma Silesii. Owszem jest. Spytaj Profesora Wódza z WNS, innych socjologów i geografów z regionu. Albo inaczej... spytaj pierwszego lepszego młodego człowieka na ulicy. Zapytaj gdzie się bawi, gdzie studiuje, gdzie odwiedza rodzinę, gdzie wypoczywa... Silesia jest faktem pod każdym względem tworzymy jedno miasto. I to nawet Sosnowiec z Katowicami. Bo jednostki osadnicze tworzą ludzie, ich ruchy, zachowania. Nie piapierki i nazwy. Ja oprócz tego, że jestem blogerem to też dziennikarzem a co najważniejsze studentem geografii, gdzie na co dzień badamy, dyskutujemy, analizujemy. Wierz mi... Nazwa przyciąga. Nazwa to marka. (...)

Jakoś nie widzę, by ktoś mówił, że jest z "Silesii"
Slask.blox.pl, D.S., 2007.12.07 18:46:34
Ależ ja nie neguję istnienia aglomeracji. Wiadomo że ten obszar stanowi przestrzeno-funkcjonalną całość. Też każdy socjolog wie, że Górny Śląsk i Zagłębie Dabrowskie stanowią inne regiony pod względem historyczno-kulturowym. Piszę to jako osoba, dla której socjologia bynajmniej nie jest obcą dziedziną wiedzy. I tu nie ma żadnej sprzeczności. Mimo tych różnic współpraca jest możliwa i potrzebna. Tylko czemu Ty spychasz kwestię tożsamości śląskiej i zagłębiowskiej na bok? Sądzisz, że powstaje tożsamość "silezjańska"... Sam jestem raczej człowiekiem młodym. Mam znajomych i przyjaciół po obu stronach rzeki i jakoś nie widzę, by ktoś zaczął z nich mówić, że jest z "Silesii". A przecież mieszkańcy naszej aglomeracji to nie tylko ludzie młodzi. (...)

Wioletta Willas była kiedyś Wiolettą Cieślik
Slask.blox.pl, emenefix, 2007.12.07 19:24:31
Wioletta Willas była kiedyś Wiolettą Cieślik. A Kayah Kasią Szczotką :). Nie ma lekko. Trzeba sobie pomagać. Ja nie rozumiem dlaczego Ty negujesz model, który jest najwygodniejszy. (...)

Po upowszechnieniu tej nazwy staniemy się obiektem kpin
Slask.blox.pl, D.S., 2007.12.07 21:36:07
Uwaga dla nas może mało istotna, ale te panie naprawdę nazywają się Czesława Cieślak i Katarzyna Szczot. Nie sądzę jednak, że te pseudo było warunkiem zrobienia kariery. (...) Poza tym, my tu nie dyskutujemy nad nazwaniem banku, domu handlowego, zespołu muzycznego czy sportowego, ale o nazwaniu aglomeracji! To jest duza różnica. Ta nazwa ma wyrażać przede wszystkim tożsamość jego mieszkańców! Inna sprawa, czy jest w Europie miasto/aglomeracja mająca oficjalnie nazwę w języku obcym dla mieszkańców tegoż? Ja obawiam się, ze po upowszechnieniu tej pretensjonalnej nazwy w Polsce staniemy się obiektem kpin ze strony mieszkańców Krakowa czy Warszawy. Zaczną żartować czy i oni nie powinni przemianować swojego miasta na Cracow czy Warsaw... Ja jestem sceptyczny co do szumnych nazw... Jesteśmy na razie dziurą, a nie metropolią,i nie łudźmy się, żadna trendy nazwa w stylu Metropolia Silesii tego nie zmieni.

Silesia i tylko silesia
Slask.blox.pl, ahorcado, 2007.12.02 16:04:00
Silesia i tylko silesia. Nazwa musi być łatwa do wymówienia dla obcokrajowców, musi budzić skojarzenia z miejscem na ziemi. Szanuję odmienność Zagłębia i myślę, że może to tylko dodać uroku Silesii, jeśli pokażemy, że "da się" podać sobie ręce ponad lokalnym podziałem.

Nazwie Silesia mówimy NIE
Forum gazeta.pl, drabina 03.12.07, 09:28
Do żadnej dobrej współpracy nie dojdzie jeżeli zaczniemy od takiej nazwy. Ślązacy nie chcą tego zrozumieć. (...) Kazimierz Wlk budował zamek w Będzinie aby pilnował on granicy Polski przed bandami ze Śląska. Przez rzekę przebiega historyczna granica i nie róbcie na siłę Śląska z ziem które Śląskiem nie są. Obawiam się, że narzucając nazwę Silesia doprowadzicie do zatracenia resztek tożsamości Zagłębia. Nikt już nie będzie wiedział gdzie i co to jest Zagłębie. I o to Wam chodzi!


INFORMATOR REGIONALNY WOJ.ŚL.
fot. Browser  

DZIENNIKARZE W BŁĘDZIE »
REGIONY WOJ. ŚLĄSKIEGO:
Ziemia Częstochowska »
Zagłębie Dąbrowskie i Krakowskie »
Żywiecczyzna »
Wschodni Górny Śląsk »
MIASTA WOJ.ŚLĄSKIEGO »
CIEKAWOSTKI W ŚLĄSKIEM »
FORA REGIONALNE »Metropolia Śląsko-Dąbrowska

Mapy województwa śląskiego


Informator regionalny województwa śląskiego

<a href=http://wslaskiem.pl/ title="Województwo Śląskie"><img src=http://wslaskiem.pl/_old/_img/_button.gif width=120 height=60 alt="Informator regionalny województwa śląskiego"></a>
Poprzyj nową nazwę województwa!
Dodaj na swoją stronę ten button!
Województwo śląskie - jedno z 16 województw, jednostka samorządu terytorialnego i jednostka podziału administracyjnego Polski. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 na mocy Ustawy o samorządzie województwa z 5 czerwca 1998. Stolicą województwa są Katowice. Województwo śląskie jest jedynym województwem w Polsce, w którym jest więcej powiatów grodzkich (19) niż powiatów ziemskich (17). HISTORIA. Obecne województwo śląskie zostało utworzone w 1999 roku z województw poprzedniego podziału administracyjnego: katowickiego (oprócz gmin powiatów olkuskiego1 i chrzanowskiego oraz gminy Brzeszcze z powiatu oświęcimskiego), bielskiego (oprócz gmin powiatów suskiego, wadowickiego i oświęcimskiego), częstochowskiego (oprócz gmin znajdujących się obecnie w powiatach oleskim (6 gmin), pajęczańskim (3 gminy), radomszczańskim (2 gminy) i włoszczowskim (3 gminy), 1 Gmina miejska Sławków znalazła się początkowo w powiecie olkuskim w woj. małopolskim. 1.I.2002 została, przeniesiona do powiatu będzińskiego w woj. śląskim. W latach 1922-1939 istniało pierwsze polskie województwo śląskie, które miało status obszaru outonomicznego w kraju - było ono złożone jedynie w ziem śląskich, przyznanych Polsce w 1922 roku. W latach 1945-1950 istniało województwo śląsko-dąbrowskie, którego obszar po części pokrywał się z dzisiejszym województwem śląskim - zostało ono podzielone na późniejesze województwa katowickie i opolskie. GEOGRAFIA. Położenie: Województwo śląskie jest położone na południu Polski, nad górną Wisłą, Odrą i Wartą i graniczy z Czechami i Słowacją. Pod względem geograficzno-fizycznym na terenie tego województwa znajdują się: Wyżyna Śląska, Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, Pagóry Jaworznickie, Kotlina Oświęcimska, Płaskowyż Głubczycki, Płaskowyż Rybnicki, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Mały, Kotlina Żywiecka. Geografia historyczna - podział powierzchni województwa śląskiego: 48% - Górny Śląsk należący do Śląska (Śląsk Cieszyński, ziemia pszczyńska, Górnośląskie Zagłębie Węglowe: ziemia lubliniecka, ziemia bytomska, ziemia katowicko-mysłowicka, ziemia rybnicko-raciborska, ziemia toszecko-gliwicka), 46% - ziemia krakowska należąca historycznie do Małopolski (Zagłębie Dąbrowskie, Żywiecczyzna, ziemia częstochowska), 7% - ziemie należące historycznie do Wielkopolski (ziemia sieradzka, ziemia wieluńska). TRANSPORT I KOMUNIKACJA. Komunikacja: Przez województwo śląskie przebiega szereg linii kolejowych. Silnie rozwinięta jest też sieć dróg. Biegnie tędy Autostrada A4, E40 (trasa europejska), E75 (trasa europejska) oraz kilkanaście dróg krajowych i dróg wojewódzkich. Budowana jest kolejna autostrada - A1. Znajduje się tu międzynarodowy port lotniczy Katowice-Pyrzowice. Komunikacja miejska to przede wszystkim KZK GOP i MZK Jastrzębie Zdrój. Transport kolejowy: Województwo śląskie stanowi jeden z największych węzłów komunikacji kolejowej w Polsce - pasażerskiej i towarowej. Z katowickiego dworca kolejowego odjeżdżają pociągi wszystkich kategorii, w tym EuroCity i InterCity, zapewniające połączenia z największymi miastami w Polsce oraz z Czechami, Słowacją, Węgrami, Austrią i Niemcami. Dużą rolę odgrywają przewozy tranzytowe, także międzynarodowe. Funkcjonują tu cztery kolejowe przejścia graniczne: Zebrzydowice-Piotrowice, chałupki-Bogumin, Zwardoń-Skalite, Cieszyn-Czeski Cieszyn. Transport lotniczy: W odległości ok. 30 km na północ od centrum Katowic znajduje się międzynarodowy port lotniczy Katowice-Pyrzowice. Ma on terminal pasażerski oraz terminal cargo. Port obsługuje stałe połączenia rejsowe z ponad dwudziestoma lotniskami liniami lotniczymi: Air France, Centralwings, EuroLOT, LOT, Lufthansa, Wizz Air oraz Rainair. W województwie śląskim znajdują się też lotniska sportowe: w Katowicach (lotnisko Muchowiec), w Rybniku (lotnisko Gotartowice), w Gliwicach, Bielsku-Białej, Częstochowie. Transport wodny: Port Gliwice obecnie wraz ze stacją kolejową, terminalem celnym, wolnym obszarem celnym, bazą magazynową, parkingami i biurami jest jednym z elementów Śląskiego Centrum Logistyki. Port w Gliwicach uważany jest za najnowocześniejszy i najbardziej uniwersalny port śródlądowy w kraju. Poprzez sieć kanałów i rzekę Odrę połączony jest on z siecia kanałów niemieckich (Berlin) oraz morzem Bałtyckim. OPIEKA MEDYCZNA. Ośrodki zdrowia: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1 im. prof. Józefa Gasińskiego w Tychach, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, Wojewódzki Szpital Zespolony im. prof. dr Witolda Orłowskiego w Częstochowie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, Miejski Szpital im. dr. T. Chałubińskiego w Częstochowie, Szpital Hutniczy w Częstochowie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Częstochowie, Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublińcu, Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie, Szpital MSWiA w Katowicach, 106 Szpital Wojskowy z Przychodnią-Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Gliwicach, Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Częstochowskie Regionalne Centrum Chorób Serca i Naczyń, Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach, Beskidzkie Centrum Onkologii im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej, Centrum Psychiatrii w Katowicach, Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny im dr Emila Cyrana w Lublińcu, Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, Wielospecjalistyczny Szpital w Jaworznie, Wojewódzki Szpital Chorób Płuc im. dr Alojzego Pawelca w Wodzisławiu Śląskim, Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Odwykowego i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Gorzycach, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach, Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu, Wojewódzki Zakład Opieki Zdrowotnej nad Matką, Dzieckiem i Młodzieżą w Częstochowie, Wojewódzkie Centrum Pediatrii Kubalonka w Istebnej, Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju, Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. E. Hankego, Śląski Szpital Reumatologiczno-Rehabilitacyjny im. gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu, Zespół Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych w Katowicach, Szpital Śląski w Cieszynie. PRZEMYSŁ. Górnośląski Okręg Przemysłowy, zajmujący centralną część województwa, jest najsilniej uprzemysłowionym obszarem Polski. W województwie wyróżniamy jeszcze podmioty: Rybnicki Okręg Węglowy, Jaworznicko-Chrzanowski Okręg Przemysłowy, Bielski Okręg Przemysłowy, Częstochowski Okręg Przemysłowy, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Gliwicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Zakłady przemysłowe: kopalnie węgla kamiennego: Jastrzębska Spółka Węglowa; huty żelaza i metali nieżelaznych: Huta Katowice, Huta Bankowa, Huta Częstochowa, Huta Będzin, Huta Łaziska; koksownie: Koksownia Przyjaźń, Koksownia Radlin; przemysł motoryzacyjny: Fiat Auto Poland w Bielsku-Białej i zakłady Opel GM w Gliwicach; przemysł chemiczny; przemysł włókienniczy - największe ośrodki to Częstochowa i Lubliniec; przemysł materiałów budowlanych; przemysł energetyczny: Elektrownia Rybnik, Elektrownia Jaworzno III, Elektrownia Jaworzno II, Elektrownia Łagisza, Elektrociepłownia Będzin, Elektrownia Porąbka-Żar. Zasoby surowców mineralnych: pokłady węgla kamiennego, pokłady rud żelaza, pokłady rud cynku i ołowiu. NAUKA I OŚWIATA: Szkoły wyższe: Akademia Ekonomiczna, Akademia Muzyczna, Akademia Polonijna, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademia Techniczno-Humanistyczna, Akademia im. Jana Długosza, Bielska Wyższa Szkoła Biznesu i Informatyki im. J. Tyszkiewicza, Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa, Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Turystyki, Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości, Międzynarodowa Szkoła Bankowości i Finansów, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, wydział tańca współczesnego, Politechnika Śląska, Wyższa Szkoła Lingwinistyczna, Politechnika Częstochowska, Polska Akademia Nauk, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Śląska Akademia Medyczna, Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej, Śląska Wyższa Szkoła Informatyki, Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania, Uniwersytet Śląski, Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej, Wyższa Szkoła Bankowa, Wyższa Szkoła Administracji, Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów, Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów, Wyższa Szkoła Biznesu, Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji, Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna, Wyższa Szkoła Handlowa, Wyższa Szkoła Humanistyczna, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna, Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP, Instytut Pedagogiki, Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego, Wyższa Szkoła Sztuk Performatywnych, Wyższa Szkoła Sztuki Stosowanej, Wyższa Szkoła Techniczna, Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych, Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych, Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych, Wyższa Szkoła Humanitas, Wyższa Szkoła Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych, Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy, Wyższe Seminarium Duchowne Braci Mniejszych, Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Prywatne Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Prywatne Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. KULTURA. Biblioteki: Biblioteka Śląska. Muzea: Muzeum Śląskie, Muzeum Górnośląskie, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Zagłębia, Muzeum Górnictwa Węglowego, Tyskie Muzeum Piwowarstwa, Muzeum Maszyn Biurowych, Muzeum Nośników Danych, Muzeum Prawa i Prawników Polskich, Muzeum Geologii Złóż, Muzeum Archidiecezjalne, Muzeum Misyjne OO. Franciszkanów, Muzeum Najmniejszych Książek Świata Zygmunta Szkocnego, Muzeum Biograficzne P. Stellera, Muzeum Sztygarka, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Historii Jaworzna, Muzeum Dzwonków, Centralne Muzeum Pożarnictwa, Centrum Scenografii Polskiej, Górnośląski Park Etnograficzny, Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego, Izba Śląska, Sztolnia Czarnego Pstrąga, Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna, Skansen górniczy "Królowa Luiza", Skansen podziemny "Guido", Zabytkowa kopalnia "Ignacy", Państwowe Muzeum Wnętrz Zabytkowych, Muzeum Prasy Śląskiej, Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Teatry: Teatr Śląski, Teatr Zagłębia, Śląski Teatr Tańca, Teatr Rozrywki, Teatr GuGalander, Teatr Ateneum, Teatr Korez, Teatr Cogitatur, Teatr Nowy, Teatr Locus, Teatr Iluzji, Teatr Domisol, Teatr Mały, Teatr Gry i Ludzie, Teatr Dzieci Zagłębia, Teatr Wielkie Koło, Teatr Peventorium, Teatr Lalki i Aktora "Arena", Gliwicki Teatr Muzyczny, Kinoteatr Rialto, Kinoteatr Tęcza, Kinoteatr Bałtyk, Kinoteatr X, Suka Off, Teatr Ziemi Rybnickiej, Teatr Polski, Teatr Lalek "Banialuka", Teatr im. Adama Mickiewicza, Teatr From Poland, Teatr im. Adama Mickiewicza. Muzyka: Filharmonia Śląska, Filharmonia Zabrzańska, Filharmonia Częstochowska, Opera Śląska, Estrada Śląska, Rawa Blues Festiwal, Metalmania, Mayday Festiwal, Off Festival, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga, Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Wojskowych, Państwowy Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". TURYSTYKA I WYPOCZYNEK. Beskid Śląski jest terenem turystycznym, na jego terenie znajdują się liczne ośrodki sportów zimowych, a także bazy turystyczne oraz szlaki turystyczne. Województwo śląskie jest miejscem o dużej liczbie jezior (szczególnie sztucznych) - wiele z nich umożliwia uprawianie sportów wodnych, np. zbiornik Pogoria w Dąbrowie Górniczej czy Zalew Rybnicki w Rybniku. na terenie województwa śląskiego znajdują się tereny pieszych wędrówek, wspinaczki skałkowej oraz speleologii na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej tzn. Szlak Orlich Gniazd. Miejscowości wypoczynkowe województwa śląskiego: Szczyrk, Ustroń, Wisła, Kroczyce, Istebna, Brenna, Korbielów, Zwardoń, Rudy. Obiekty turystyczne województwa śląskiego: Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie, Zamek w Pszczynie, Zamek Piastowski w Gliwicach, Zespół klasztorno-pałacowy w Rudach, Zamek w Rybniku, Radiostacja gliwicka, Stare Miasto w Gliwicach, Zamek w Będzinie, Zamek w Chudowie, Zamek w Lublińcu, Zamek w Podzamczu koło Ogrodzieńca, Zamek w Olsztynie koło Częstochowy, Skansen górnictwa "Luiza" i "Guido" w Zabrzu, Kopalnia Rud Srebronośnych w Tarnowskich Górach, Skansen Kolei Wąskotorowych w Rudach, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, Trójkąt Trzech Cesarzy w Mysłowicach, Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryji Panny w Rudach, Zabytki jurysdykcji karnej, Bazylika św. Antoniego w Rybniku, Kościół św. Mikołaja z XIII wieku w Lublińcu, Gotycki kościół pw. św. Trójcy w Wodzisławiu Śląskim z II poł. XV w., Kościół św. Katarzyny z 1534 r. w Rybniku, Kolegiata Św. Wojciecha i św. Katarzyny z XVI w. w Jaworznie, Dwór obronny w Jastrzebiu-Zdroju, Park Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju, Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej, Katedra św. Mikołaja w Bielsku-Białej, Kościół św. Jakuba w Lubszy k/Lublińca z XIV w., Stare Miasto w Cieszynie XIII-XX w., Góra Zamkowa w Cieszynie XI-XIX w., Kaplica Zamkowa na Górze Zamkowej w Cieszynie (Rotunda) XI/XII w., Relikty wieży ostatecznej obrony i fragmentów zamku w na Górze Zamkowej w Cieszynie XII-XVI w., Wieża "Piastowska" na Górze Zamkowej w Cieszynie XIV w., Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie z nekropolią Piastów Śląskich XIII-XIX w. PRZYRODA. Na terenie województwa ślaskiego znajdują się kompleksy leśne, których historyczne i umowne nazwy to: Bory Niemodlińskie, Bory Stobrawskie, Lasy Lubliniecko-Świerklanieckie, Lasy Raciborskie, Lasy Pszczyńskie. Parki krajobrazowe województwa śląskiego: Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku, Babiogórski Park Narodowy, Park Krajobrazowy Beskidu Małego, Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego, Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą, Park Krajobrazowy Orlich Gniazd, Park Krajobrazowy Stawki, Załęczański Park Krajobrazowy, Żywiecki Park Krajobrazowy, Rezerwat przyrody Dolina Żabnika, Rezerwat sasanek. SPORT. Ważniejsze kluby sportowe województwa śląskiego: AZS Częstochowa, AWF Mickiewicz Katowice, AZS AWF Katowice, AZS US Katowice, Błękitni Aniołów, GKS Katowice, HC GKS Katowice, Hetman Szopienice, HKS Szopienice, Rozwój Katowice, MK Katowice, MKS Pałac Młodzieży Katowice, Naprzód Janów Katowice, Policyjny Klub Sportowy Katowice, Sparta Katowice, Dąb Katowice, EKS Katowice, FC Katowice, Górnik Katowice, KS Baildon Katowice, Pogoń Katowice, Zagłębie Sosnowiec, Czarni Sosnowiec, GKS Płomień Milowice, Victoria Lubliniec, K.P. Polska Energia SSA Sosnowiec, Piast Gliwice, Carbo Gliwice, Polonia Bytom, Szombierki Bytom, Górnik Miechowice, Rozbark Bytom, Stal Bobrek Bytom, Browary Tyskie Bobry Bytom, Zefir Bytom, Górnik Zabrze, Gwarek Zabrze, Walka Zabrze, Sparta Zabrze, Slavia Ruda Śląska, Grunwald Ruda Śląska, Urania Ruda Śląska, GKS 71 Tychy, GKS Tychy, Ruch Chorzów, Raków Częstochowa, AKS Chorzów, Dynamit Chorzów, Alba Elcho Chorzów, Szczakowianka Jaworzno, Victoria Jaworzno, Vitoria Częstochowa, RKS Grodziec, Śląsk Świętochłowice, Naprzód Lipiny, KS Strzybnica, CKS 1924 Czeladź, Concordia Knurów, Ruch Radzionków, MMKS Dąbrowa Górnicza, Sparta Lubliniec, ROW Rybnik, RKM Rybnik, RMKS Rybnik, TS Volley Rybnik, Odra Wodzisław, GKS Jastrzębie, Piast Cieszyn (obecnie Mieszko-Piast), KS Jastrzębski Węgiel, BKS Stal Bielsko-Biała, TS Podbeskidzie Bielsko-Biała, KS Naprzód 23 Rydułtowy dawny GKS, KS Wisła Ustronianka, Włókniarz Częstochowa. PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY: Powiaty ziemskie województwa śląskiego: powiat cieszyński, wodzisławski, będziński, bielski, żywiecki, tarnogórski, częstochowski, zawierciański, gliwicki, raciborski, pszczyński, mikołowski, kłobucki, lubliniecki, rybnicki, myszkowski, bieruńsko-lędziński. Miasta województwa śląskiego: Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Bielsko-Biała, Ruda Śląska, Rybnik, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Jaworzno, Jastrzębie-Zdrój, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Będzin, Żory, Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie, Racibórz, Świętochłowice, Zawiercie, Wodzisław Śląski, Knurów, Mikołów, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, Myszków, Żywiec, Lubliniec, Czerwionka-Leszczyny, Pszczyna, Łaziska Górne, Rydułtowy, Bieruń, Pyskowice, Orzesze, Radlin, Radzionków, Lędziny, Ustroń, Skoczów, Pszów, Kłobuck, Wisła, Blachownia, Wojkowice, Poręba, Kalety, Imielin, Miasteczko Śląskie, Łazy, Sławków, Koniecpol, Szczyrk, Siewierz, Kuźnia Raciborska, Krzepice, Ogrodzieniec, Żarki, Woźniki, Szczekociny, Toszek, Strumień, Wilamowice, Koziegłowy, Krzanowice, Pilica, Sośnicowice. WOJEWODOWIE. Wojewodowie Śląscy (1922-1939): Józef Rymer, Antoni Schultis, Tadeusz Koncki, Mieczysław Bilski, Michał Grażyński. Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej: Jerzy Ziętek. Wojewodowie Śląsko-Dąbrowscy (1945-1948): Jerzy Ziętek, Aleksander Zawadzki. Wojewodowie Katowiccy (1952-1997): Bolesław Jaszczuk, Jerzy Ziętek, Stanisław Kiermaszek, Zdzisław Legomski, Henryk Lichoń, Roman Paszkowski, Tadeusz Wnuk, Wojciech Czech, Eugeniusz Ciszak. Wojewodowie Śląscy (1997-...): Marek Kempski, Wilibald Winkler, Lechosław Jarzębski, Tomasz Pietrzykowski, Zygmunt Łukaszczyk.


Województwo Śląsko-Małopolskie


Urząd Województwa Śląskiego Informacje o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej Żywiecczyzna Informacja Turystyczna Portal Częstochowy Zagłębie Dąbrowskie