Województwo Śląskie

Aktualności z Małopolski


Województwo śląsko-małopolskie ma sens
Z pewnością nie jest to największe wyzwanie, jakie stoi przed naszym regionem. Wielu twierdzi, że nie warto zajmować się głupotami, skoro przed nami walka o czyste powietrze, zamykanie kopalń, za chwilę pewnie gorsza koniunktura gospodarcza. Milion spraw jest ważniejszych niż zmiana nazwy naszego województwa ze śląskiego na śląsko-małopolskie.
Zgadzam się. I dlatego, że jest to sprawa trzeciorzędna, a do zrealizowania nie bardzo trudna (jeśli tylko uznamy, że możemy mieć w Polsce dwa województwa małopolskie: obecne ze stolicą w Krakowie i to nowe w połowie małopolskie - ze stolicą w Katowicach), mówię: zróbcie to wreszcie i nie będzie gadania.
Niby dlaczego, gdy my, na Górnym Śląsku, tak bardzo akcentujemy prawo do tożsamości, własnych symboli i nazw, częstochowianie nie mogą się od nas doczekać wsparcia? Skoro Częstochowa namolnie apeluje o swoje województwo, podkreślając brak jakichkolwiek związków z Katowicami, to proszę bardzo, zróbmy to. Rzecz jasna, z Częstochową sprawa jest niezwykle skomplikowana, a ekonomicznie wręcz absurdalna, ale ma ta ziemia swoją tożsamość, a jej mieszkańcy mają prawo do decydowania. Częstochowa to zatem trudny proces, ale z województwem śląsko-małopolskim właściwie nie ma problemu. Ani większych kosztów, ani organizacyjnych wysiłków. Rzecz jasna, to, co chcą stowarzyszenia czy jakiś dziennikarz, nie ma znaczenia; znaczenie ma to, co chce rząd i samorząd wojewódzki. Szczerze mówiąc: nie wydaje mi się, że na szczeblu centralnym i wojewódzkim ktoś chciał naprawdę zrobić tu jakiś ruch, nie znaczy to jednak, że nie można dyskutować. Dziennik Zachodni, Marek Twaróg 2019.03.01, Województwo śląsko-małopolskie ma sens. Skoro nazwa jest symbolemZagłębie nie chce być pomijane w nazwie
Członkowie Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego chcą zmienić planowaną nazwę Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Przygotowali list otwarty, w którym proponują, żeby aglomeracja była Metropolią Śląsko-Zagłębiowską.
- W parlamencie trwają prace nad ustawą w tej sprawie, więc to ostatni moment, żeby upomnieć się o zmianę. Chcemy, żeby w nazwie aglomeracji znalazło się słowo dąbrowska. Zależy nam na tym, żeby Zagłębie Dąbrowskie było traktowane po partnersku - mówi Piotr Krawczyk, prezes stowarzyszenia.
Pod listem podpisał się już m.in. Jarosław Pięta, sosnowiecki poseł z PO.
- Aglomeracja nie powinna antagonizować Śląska i Zagłębia nawet w nazwie. Ona powinna mieć charakter neutralny. Można użyć sformułowania Metropolia Śląsko- Dąbrowska - mówi poseł.
Pod listem podpisałby się również historyk, profesor Zygmunt Woźniczka.
- Zagłębie to odrębny region historyczny. Do 1939 roku Śląsk i Zagłębie należały do różnych województw. Zresztą w Zagłębiu w XIX wieku mocna była tradycja powstań narodowych, a potem ruch niepodległościowy Polskiej Partii Socjalistycznej. Właśnie on inspirował Powstania Śląskie - podkreśla profesor. - Forum ma rację, że akcentuje odrębność Zagłębia, bo po drugiej stronie Brynicy jest silny Ruch Autonomii Śląska, który w Śląsku widzi pępek świata. Powinna też powstać placówka badawcza dla Zagłębia, taka jak Górnośląski Instytut Naukowy.
Profesor Woźniczka widzi dominację Śląska nad Zagłębiem, które bywa traktowane jak prowincja. Socjolog, profesor Jacek Wódz, dostrzega jeszcze inny problem.
- Śląsk zazwyczaj bardziej kojarzy się ludziom spoza naszego regionu z Dolnym, a nie z Górnym Śląskiem. Jeżeli więc nazwa metropolii ma funkcjonować w obiegu międzynarodowym, to Silesia bardziej kojarzona jest z Wrocławiem, niż z Katowicami - podkreśla.
List otwarty z zebranymi już podpisami, zostanie wręczony władzom województwa śląskiego w połowie marca. Niebawem stowarzyszenie ogłosi akcję zbierania podpisów poparcia wśród mieszkańców Zagłębia. Dokładna jej data zostanie podana w internecie na stronie stowarzyszenia: www.zaglebie.info. (...) Dziennik Zachodni, Sebastian Reńca 2008.03.01, Zagłębie nie chce być pomijane nawet w nazwieZakonnice z Indii w Zagłębiu
W Dąbrowie Górniczej pracują boromeuszki pochodzące z Indii. Siostry Marjorie i Shalini dbają o wystrój kościoła, służą jako zakrystianki, katechizują, ale również uczą angielskiego.
Kraje misyjne boromeuszek to: Indie, Belgia, Argentyna, Włochy, Tanzania, a także Polska. Do naszego kraju pierwsze boromeuszki pochodzące z Indii przybyły w 1991 roku, do Dąbrowy 14 lat temu.
- Siostry boromeuszki dbają o wizerunek kościoła, służą jako zakrystianki, katechizują, udzielają korepetycji z języka angielskiego. I co najważniejsze: siostry omadlają naszą parafię i diecezję przed Najświętszym Sakramentem - mówi ks. Andrzej Domagała, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowie Górniczej, który był już w kraju pochodzenia zakonnic.
Pracujące w Dąbrowie Górniczej zakonnice uważają, że mieszkańcy Zagłębia są bardzo mili, choć na początku byli trochę nieufni. Z biegiem czasu przyzwyczaili się do sióstr, a teraz wręcz bywają zaniepokojeni, gdy którejś siostry nie ma w kościele.
Siostry z tego zgromadzenia pomagają też bezdomnym i bezrobotnym. Ich marzeniem jest utworzenie domu spokojnej starości. Gazeta Wyborcza, aim, kai 2008.02.11, Zakonnice z Indii spotkasz w ZagłębiuSosnowiec nie chce śląskiego logo
Władze Sosnowca przez prawie pół roku myślały nad logo promującym miasto. Wreszcie obwieściły: jest! - Może i jest - mówią specjaliści i internauci - ale nadaje się co najwyżej do ozdoby wagonów.
Wyniki pracy wrocławskiej agencji MBC, wynajętej przez władze Sosnowca do opracowania strategii promocyjnej miasta, sosnowieccy internauci zobaczyli w zeszłym tygodniu. Na stronie internetowej www.sosnowiec.info.pl pojawiło się nowe logo miasta i pytanie skierowane do mieszkańców: Czy podoba ci się znak miasta?.
Tak wielu negatywnych odpowiedzi nikt się nie spodziewał. Internauci zarzucili twórcom znaku amatorszczyznę, kicz i brak pomysłu. - Logo jest brzydkie i kojarzy się z producentem kabli. Kolory są mało dynamiczne, a hasło jak wyjęte z kiepskiej reklamy. Takie logo można narysować w 10 minut i pewnie tyle myślał nad nim projektant - napisał internauta Kontrast.
Wielu mieszkańców uważa, że nowy miejski znak nadaje się co najwyżej do reklamowania PKP, Poczty Polskiej lub telefonii komórkowej. - W żadnym wypadku nie może być logo miasta! - grzmią internauci. - Przecież to logo ma barwy Śląska! Czyżby ktoś miał problem z geografią regionu? - zastanawia się jeden z nich.
Hasło Sosnowiec łączy autorzy logo ubrali w niebiesko-żółte barwy. - Prosta czcionka ma symbolizować nowoczesność, a połączone fragmenty dwukolorowej taśmy pod hasłem - chęć współpracy i otwartość na świat - wyjaśnia symbolikę wrocławska agencja marketingowa Metamorphosis Brand Communications.
Aleksander Sikora, dyrektor agencji, zapewnia, że jest otwarty na wszelką krytykę. - Mieszkańcy Sosnowca ocenili jednak projekt, nie znając całości. Brak wiedzy i odpowiedniego kontekstu spowodował falę negatywnych opinii - mówi.
Innego zdania jest Sebastian Chachołek, specjalista od kreowania wizerunku. - Logo jest świetne, ale w kategorii żartu. Jako znak graficzny nie odpowiada żadnym standardom. Kojarzy mi się ze starymi komunistycznymi napisami na blokach i hutach w stylu partia i naród - w jedności siła - mówi Chachołek. (...)
Głos internautów miał wpływ na decyzje władz miasta. - Pod wpływem krytyki prezydent Kazimierz Górski wycofał z czwartkowej sesji wniosek o zatwierdzenie logo. I zapowiedział, że kolejne zostanie wybrane w konkursie - powiedział nam radny Krzysztof Haładus. Gazeta Wyborcza, Milena Nykiel, is 2008.02.03, Logo promujące Sosnowiec trafiło do koszaGierek pomoże promować Sosnowiec?
Sosnowieccy radni i działacze Stowarzyszenia im. Edwarda Gierka chcą wpisać postać byłego I sekretarza KC PZPR do strategii promocyjnej miasta.
Kiedyś Edward Gierek wołał do ludzi: Pomożecie!?. Pomożemy! - odpowiadały jednym głosem tłumy zgromadzone na wiecach.
Choć były I sekretarz PZPR już nie żyje, w Sosnowcu znów słychać wołanie o pomoc. Ale tym razem to... Gierek ma wspierać promocję miasta.
Marek Godek, miejski radny, wylicza zasługi Gierka dla miasta: za jego rządów przebudowano centrum Sosnowca i powstały nowe osiedla. Nie byłoby też takich dróg. A gdyby nie było dróg, nie byłoby w mieście targów.
Zwolennicy Godka uderzają w patriotyczne tony. W piśmie do rady miejskiej czytamy: Ocalmy od zapomnienia ślady życia i działań tego wybitnego sosnowiczanina, wielkiego Polaka, Męża Stanu. Przygotowali też argumenty dla przeciwników Gierka. Dowodzą, że zawsze nosił Sosnowiec w swoim sercu. Dowód? Proszę bardzo, oto fragment wspomnień I sekretarza: Kocham Zagłębie z niebem powleczonym ciężkimi chmurami, brzemiennymi od pyłów, dymów i sadzy. Zżyłem się z tą ziemią zrytą szybami i chodnikami kopalń, upstrzoną hałdami, pełną wówczas biedy i nędzy, z zamieszkującymi ją ludźmi, hardymi, nie poddającymi się przeciwnościom losu.
Nie ma o co się spierać. - Wszystkim Polakom Sosnowiec kojarzy się z Gierkiem - mówi Godek.
Dlatego w mieście nie wystarczy tylko rondo imienia Gierka. Zdaniem Godka trzeba by jeszcze dołożyć tablicę pamiątkową, izbę pamięci, nie wspominając już o pomniku.
Urzędnicy magistratu zapewniają, że Gierek do strategii promocyjnej raczej nie zostanie wpisany, choć starają się nie urazić osób, dla których jest ważną postacią. - Jeżeli ktoś chce się włączyć w promocję miasta i przy okazji mówić o Gierku, może to robić - uważa Grzegorz Dąbrowski, rzecznik magistratu. (...) Gazeta Wyborcza, Przemysław Jedlecki 2008.01.18, Czy Edward Gierek może promować Sosnowiec?


INFORMATOR REGIONALNY WOJ.ŚL.
fot. www.bedzin.pl  
Przez środek województwa śląskiego biegnie linia potężnych warowni, które wybudował król Kazimierz Wielki dla obrony... No właśnie. Po co polski król wybudował te zamki...?  dalej »
Apel Małopolan w Śląskiem do mediów »

DZIENNIKARZE W BŁĘDZIE »
REGIONY WOJ. ŚLĄSKIEGO:
Ziemia Częstochowska »
Zagłębie Dąbrowskie i Krakowskie »
Żywiecczyzna »
Wschodni Górny Śląsk »
MIASTA WOJ.ŚLĄSKIEGO »
CIEKAWOSTKI W ŚLĄSKIEM »
FORA REGIONALNE »Metropolia Śląsko-Dąbrowska

Mapy województwa śląskiego


Informator regionalny województwa śląskiego

<a href=http://wslaskiem.pl/ title="Województwo Śląskie"><img src=http://wslaskiem.pl/_old/_img/_button.gif width=120 height=60 alt="Informator regionalny województwa śląskiego"></a>
Poprzyj nową nazwę województwa!
Dodaj na swoją stronę ten button!
Województwo śląskie - jedno z 16 województw, jednostka samorządu terytorialnego i jednostka podziału administracyjnego Polski. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 na mocy Ustawy o samorządzie województwa z 5 czerwca 1998. Stolicą województwa są Katowice. Województwo śląskie jest jedynym województwem w Polsce, w którym jest więcej powiatów grodzkich (19) niż powiatów ziemskich (17). HISTORIA. Obecne województwo śląskie zostało utworzone w 1999 roku z województw poprzedniego podziału administracyjnego: katowickiego (oprócz gmin powiatów olkuskiego1 i chrzanowskiego oraz gminy Brzeszcze z powiatu oświęcimskiego), bielskiego (oprócz gmin powiatów suskiego, wadowickiego i oświęcimskiego), częstochowskiego (oprócz gmin znajdujących się obecnie w powiatach oleskim (6 gmin), pajęczańskim (3 gminy), radomszczańskim (2 gminy) i włoszczowskim (3 gminy), 1 Gmina miejska Sławków znalazła się początkowo w powiecie olkuskim w woj. małopolskim. 1.I.2002 została, przeniesiona do powiatu będzińskiego w woj. śląskim. W latach 1922-1939 istniało pierwsze polskie województwo śląskie, które miało status obszaru outonomicznego w kraju - było ono złożone jedynie w ziem śląskich, przyznanych Polsce w 1922 roku. W latach 1945-1950 istniało województwo śląsko-dąbrowskie, którego obszar po części pokrywał się z dzisiejszym województwem śląskim - zostało ono podzielone na późniejesze województwa katowickie i opolskie. GEOGRAFIA. Położenie: Województwo śląskie jest położone na południu Polski, nad górną Wisłą, Odrą i Wartą i graniczy z Czechami i Słowacją. Pod względem geograficzno-fizycznym na terenie tego województwa znajdują się: Wyżyna Śląska, Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, Pagóry Jaworznickie, Kotlina Oświęcimska, Płaskowyż Głubczycki, Płaskowyż Rybnicki, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Mały, Kotlina Żywiecka. Geografia historyczna - podział powierzchni województwa śląskiego: 48% - Górny Śląsk należący do Śląska (Śląsk Cieszyński, ziemia pszczyńska, Górnośląskie Zagłębie Węglowe: ziemia lubliniecka, ziemia bytomska, ziemia katowicko-mysłowicka, ziemia rybnicko-raciborska, ziemia toszecko-gliwicka), 46% - ziemia krakowska należąca historycznie do Małopolski (Zagłębie Dąbrowskie, Żywiecczyzna, ziemia częstochowska), 7% - ziemie należące historycznie do Wielkopolski (ziemia sieradzka, ziemia wieluńska). TRANSPORT I KOMUNIKACJA. Komunikacja: Przez województwo śląskie przebiega szereg linii kolejowych. Silnie rozwinięta jest też sieć dróg. Biegnie tędy Autostrada A4, E40 (trasa europejska), E75 (trasa europejska) oraz kilkanaście dróg krajowych i dróg wojewódzkich. Budowana jest kolejna autostrada - A1. Znajduje się tu międzynarodowy port lotniczy Katowice-Pyrzowice. Komunikacja miejska to przede wszystkim KZK GOP i MZK Jastrzębie Zdrój. Transport kolejowy: Województwo śląskie stanowi jeden z największych węzłów komunikacji kolejowej w Polsce - pasażerskiej i towarowej. Z katowickiego dworca kolejowego odjeżdżają pociągi wszystkich kategorii, w tym EuroCity i InterCity, zapewniające połączenia z największymi miastami w Polsce oraz z Czechami, Słowacją, Węgrami, Austrią i Niemcami. Dużą rolę odgrywają przewozy tranzytowe, także międzynarodowe. Funkcjonują tu cztery kolejowe przejścia graniczne: Zebrzydowice-Piotrowice, chałupki-Bogumin, Zwardoń-Skalite, Cieszyn-Czeski Cieszyn. Transport lotniczy: W odległości ok. 30 km na północ od centrum Katowic znajduje się międzynarodowy port lotniczy Katowice-Pyrzowice. Ma on terminal pasażerski oraz terminal cargo. Port obsługuje stałe połączenia rejsowe z ponad dwudziestoma lotniskami liniami lotniczymi: Air France, Centralwings, EuroLOT, LOT, Lufthansa, Wizz Air oraz Rainair. W województwie śląskim znajdują się też lotniska sportowe: w Katowicach (lotnisko Muchowiec), w Rybniku (lotnisko Gotartowice), w Gliwicach, Bielsku-Białej, Częstochowie. Transport wodny: Port Gliwice obecnie wraz ze stacją kolejową, terminalem celnym, wolnym obszarem celnym, bazą magazynową, parkingami i biurami jest jednym z elementów Śląskiego Centrum Logistyki. Port w Gliwicach uważany jest za najnowocześniejszy i najbardziej uniwersalny port śródlądowy w kraju. Poprzez sieć kanałów i rzekę Odrę połączony jest on z siecia kanałów niemieckich (Berlin) oraz morzem Bałtyckim. OPIEKA MEDYCZNA. Ośrodki zdrowia: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1 im. prof. Józefa Gasińskiego w Tychach, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, Wojewódzki Szpital Zespolony im. prof. dr Witolda Orłowskiego w Częstochowie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, Miejski Szpital im. dr. T. Chałubińskiego w Częstochowie, Szpital Hutniczy w Częstochowie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Częstochowie, Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublińcu, Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie, Szpital MSWiA w Katowicach, 106 Szpital Wojskowy z Przychodnią-Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Gliwicach, Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Częstochowskie Regionalne Centrum Chorób Serca i Naczyń, Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach, Beskidzkie Centrum Onkologii im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej, Centrum Psychiatrii w Katowicach, Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny im dr Emila Cyrana w Lublińcu, Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, Wielospecjalistyczny Szpital w Jaworznie, Wojewódzki Szpital Chorób Płuc im. dr Alojzego Pawelca w Wodzisławiu Śląskim, Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Odwykowego i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Gorzycach, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach, Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu, Wojewódzki Zakład Opieki Zdrowotnej nad Matką, Dzieckiem i Młodzieżą w Częstochowie, Wojewódzkie Centrum Pediatrii Kubalonka w Istebnej, Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju, Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. E. Hankego, Śląski Szpital Reumatologiczno-Rehabilitacyjny im. gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu, Zespół Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych w Katowicach, Szpital Śląski w Cieszynie. PRZEMYSŁ. Górnośląski Okręg Przemysłowy, zajmujący centralną część województwa, jest najsilniej uprzemysłowionym obszarem Polski. W województwie wyróżniamy jeszcze podmioty: Rybnicki Okręg Węglowy, Jaworznicko-Chrzanowski Okręg Przemysłowy, Bielski Okręg Przemysłowy, Częstochowski Okręg Przemysłowy, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Gliwicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Zakłady przemysłowe: kopalnie węgla kamiennego: Jastrzębska Spółka Węglowa; huty żelaza i metali nieżelaznych: Huta Katowice, Huta Bankowa, Huta Częstochowa, Huta Będzin, Huta Łaziska; koksownie: Koksownia Przyjaźń, Koksownia Radlin; przemysł motoryzacyjny: Fiat Auto Poland w Bielsku-Białej i zakłady Opel GM w Gliwicach; przemysł chemiczny; przemysł włókienniczy - największe ośrodki to Częstochowa i Lubliniec; przemysł materiałów budowlanych; przemysł energetyczny: Elektrownia Rybnik, Elektrownia Jaworzno III, Elektrownia Jaworzno II, Elektrownia Łagisza, Elektrociepłownia Będzin, Elektrownia Porąbka-Żar. Zasoby surowców mineralnych: pokłady węgla kamiennego, pokłady rud żelaza, pokłady rud cynku i ołowiu. NAUKA I OŚWIATA: Szkoły wyższe: Akademia Ekonomiczna, Akademia Muzyczna, Akademia Polonijna, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademia Techniczno-Humanistyczna, Akademia im. Jana Długosza, Bielska Wyższa Szkoła Biznesu i Informatyki im. J. Tyszkiewicza, Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa, Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Turystyki, Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości, Międzynarodowa Szkoła Bankowości i Finansów, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, wydział tańca współczesnego, Politechnika Śląska, Wyższa Szkoła Lingwinistyczna, Politechnika Częstochowska, Polska Akademia Nauk, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Śląska Akademia Medyczna, Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej, Śląska Wyższa Szkoła Informatyki, Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania, Uniwersytet Śląski, Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej, Wyższa Szkoła Bankowa, Wyższa Szkoła Administracji, Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów, Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów, Wyższa Szkoła Biznesu, Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji, Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna, Wyższa Szkoła Handlowa, Wyższa Szkoła Humanistyczna, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna, Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP, Instytut Pedagogiki, Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego, Wyższa Szkoła Sztuk Performatywnych, Wyższa Szkoła Sztuki Stosowanej, Wyższa Szkoła Techniczna, Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych, Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych, Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych, Wyższa Szkoła Humanitas, Wyższa Szkoła Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych, Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy, Wyższe Seminarium Duchowne Braci Mniejszych, Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Prywatne Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, Prywatne Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. KULTURA. Biblioteki: Biblioteka Śląska. Muzea: Muzeum Śląskie, Muzeum Górnośląskie, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Zagłębia, Muzeum Górnictwa Węglowego, Tyskie Muzeum Piwowarstwa, Muzeum Maszyn Biurowych, Muzeum Nośników Danych, Muzeum Prawa i Prawników Polskich, Muzeum Geologii Złóż, Muzeum Archidiecezjalne, Muzeum Misyjne OO. Franciszkanów, Muzeum Najmniejszych Książek Świata Zygmunta Szkocnego, Muzeum Biograficzne P. Stellera, Muzeum Sztygarka, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Historii Jaworzna, Muzeum Dzwonków, Centralne Muzeum Pożarnictwa, Centrum Scenografii Polskiej, Górnośląski Park Etnograficzny, Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego, Izba Śląska, Sztolnia Czarnego Pstrąga, Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna, Skansen górniczy "Królowa Luiza", Skansen podziemny "Guido", Zabytkowa kopalnia "Ignacy", Państwowe Muzeum Wnętrz Zabytkowych, Muzeum Prasy Śląskiej, Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Teatry: Teatr Śląski, Teatr Zagłębia, Śląski Teatr Tańca, Teatr Rozrywki, Teatr GuGalander, Teatr Ateneum, Teatr Korez, Teatr Cogitatur, Teatr Nowy, Teatr Locus, Teatr Iluzji, Teatr Domisol, Teatr Mały, Teatr Gry i Ludzie, Teatr Dzieci Zagłębia, Teatr Wielkie Koło, Teatr Peventorium, Teatr Lalki i Aktora "Arena", Gliwicki Teatr Muzyczny, Kinoteatr Rialto, Kinoteatr Tęcza, Kinoteatr Bałtyk, Kinoteatr X, Suka Off, Teatr Ziemi Rybnickiej, Teatr Polski, Teatr Lalek "Banialuka", Teatr im. Adama Mickiewicza, Teatr From Poland, Teatr im. Adama Mickiewicza. Muzyka: Filharmonia Śląska, Filharmonia Zabrzańska, Filharmonia Częstochowska, Opera Śląska, Estrada Śląska, Rawa Blues Festiwal, Metalmania, Mayday Festiwal, Off Festival, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga, Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Wojskowych, Państwowy Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". TURYSTYKA I WYPOCZYNEK. Beskid Śląski jest terenem turystycznym, na jego terenie znajdują się liczne ośrodki sportów zimowych, a także bazy turystyczne oraz szlaki turystyczne. Województwo śląskie jest miejscem o dużej liczbie jezior (szczególnie sztucznych) - wiele z nich umożliwia uprawianie sportów wodnych, np. zbiornik Pogoria w Dąbrowie Górniczej czy Zalew Rybnicki w Rybniku. na terenie województwa śląskiego znajdują się tereny pieszych wędrówek, wspinaczki skałkowej oraz speleologii na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej tzn. Szlak Orlich Gniazd. Miejscowości wypoczynkowe województwa śląskiego: Szczyrk, Ustroń, Wisła, Kroczyce, Istebna, Brenna, Korbielów, Zwardoń, Rudy. Obiekty turystyczne województwa śląskiego: Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie, Zamek w Pszczynie, Zamek Piastowski w Gliwicach, Zespół klasztorno-pałacowy w Rudach, Zamek w Rybniku, Radiostacja gliwicka, Stare Miasto w Gliwicach, Zamek w Będzinie, Zamek w Chudowie, Zamek w Lublińcu, Zamek w Podzamczu koło Ogrodzieńca, Zamek w Olsztynie koło Częstochowy, Skansen górnictwa "Luiza" i "Guido" w Zabrzu, Kopalnia Rud Srebronośnych w Tarnowskich Górach, Skansen Kolei Wąskotorowych w Rudach, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, Trójkąt Trzech Cesarzy w Mysłowicach, Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryji Panny w Rudach, Zabytki jurysdykcji karnej, Bazylika św. Antoniego w Rybniku, Kościół św. Mikołaja z XIII wieku w Lublińcu, Gotycki kościół pw. św. Trójcy w Wodzisławiu Śląskim z II poł. XV w., Kościół św. Katarzyny z 1534 r. w Rybniku, Kolegiata Św. Wojciecha i św. Katarzyny z XVI w. w Jaworznie, Dwór obronny w Jastrzebiu-Zdroju, Park Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju, Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej, Katedra św. Mikołaja w Bielsku-Białej, Kościół św. Jakuba w Lubszy k/Lublińca z XIV w., Stare Miasto w Cieszynie XIII-XX w., Góra Zamkowa w Cieszynie XI-XIX w., Kaplica Zamkowa na Górze Zamkowej w Cieszynie (Rotunda) XI/XII w., Relikty wieży ostatecznej obrony i fragmentów zamku w na Górze Zamkowej w Cieszynie XII-XVI w., Wieża "Piastowska" na Górze Zamkowej w Cieszynie XIV w., Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie z nekropolią Piastów Śląskich XIII-XIX w. PRZYRODA. Na terenie województwa ślaskiego znajdują się kompleksy leśne, których historyczne i umowne nazwy to: Bory Niemodlińskie, Bory Stobrawskie, Lasy Lubliniecko-Świerklanieckie, Lasy Raciborskie, Lasy Pszczyńskie. Parki krajobrazowe województwa śląskiego: Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku, Babiogórski Park Narodowy, Park Krajobrazowy Beskidu Małego, Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego, Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą, Park Krajobrazowy Orlich Gniazd, Park Krajobrazowy Stawki, Załęczański Park Krajobrazowy, Żywiecki Park Krajobrazowy, Rezerwat przyrody Dolina Żabnika, Rezerwat sasanek. SPORT. Ważniejsze kluby sportowe województwa śląskiego: AZS Częstochowa, AWF Mickiewicz Katowice, AZS AWF Katowice, AZS US Katowice, Błękitni Aniołów, GKS Katowice, HC GKS Katowice, Hetman Szopienice, HKS Szopienice, Rozwój Katowice, MK Katowice, MKS Pałac Młodzieży Katowice, Naprzód Janów Katowice, Policyjny Klub Sportowy Katowice, Sparta Katowice, Dąb Katowice, EKS Katowice, FC Katowice, Górnik Katowice, KS Baildon Katowice, Pogoń Katowice, Zagłębie Sosnowiec, Czarni Sosnowiec, GKS Płomień Milowice, Victoria Lubliniec, K.P. Polska Energia SSA Sosnowiec, Piast Gliwice, Carbo Gliwice, Polonia Bytom, Szombierki Bytom, Górnik Miechowice, Rozbark Bytom, Stal Bobrek Bytom, Browary Tyskie Bobry Bytom, Zefir Bytom, Górnik Zabrze, Gwarek Zabrze, Walka Zabrze, Sparta Zabrze, Slavia Ruda Śląska, Grunwald Ruda Śląska, Urania Ruda Śląska, GKS 71 Tychy, GKS Tychy, Ruch Chorzów, Raków Częstochowa, AKS Chorzów, Dynamit Chorzów, Alba Elcho Chorzów, Szczakowianka Jaworzno, Victoria Jaworzno, Vitoria Częstochowa, RKS Grodziec, Śląsk Świętochłowice, Naprzód Lipiny, KS Strzybnica, CKS 1924 Czeladź, Concordia Knurów, Ruch Radzionków, MMKS Dąbrowa Górnicza, Sparta Lubliniec, ROW Rybnik, RKM Rybnik, RMKS Rybnik, TS Volley Rybnik, Odra Wodzisław, GKS Jastrzębie, Piast Cieszyn (obecnie Mieszko-Piast), KS Jastrzębski Węgiel, BKS Stal Bielsko-Biała, TS Podbeskidzie Bielsko-Biała, KS Naprzód 23 Rydułtowy dawny GKS, KS Wisła Ustronianka, Włókniarz Częstochowa. PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY: Powiaty ziemskie województwa śląskiego: powiat cieszyński, wodzisławski, będziński, bielski, żywiecki, tarnogórski, częstochowski, zawierciański, gliwicki, raciborski, pszczyński, mikołowski, kłobucki, lubliniecki, rybnicki, myszkowski, bieruńsko-lędziński. Miasta województwa śląskiego: Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Bielsko-Biała, Ruda Śląska, Rybnik, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Jaworzno, Jastrzębie-Zdrój, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Będzin, Żory, Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie, Racibórz, Świętochłowice, Zawiercie, Wodzisław Śląski, Knurów, Mikołów, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, Myszków, Żywiec, Lubliniec, Czerwionka-Leszczyny, Pszczyna, Łaziska Górne, Rydułtowy, Bieruń, Pyskowice, Orzesze, Radlin, Radzionków, Lędziny, Ustroń, Skoczów, Pszów, Kłobuck, Wisła, Blachownia, Wojkowice, Poręba, Kalety, Imielin, Miasteczko Śląskie, Łazy, Sławków, Koniecpol, Szczyrk, Siewierz, Kuźnia Raciborska, Krzepice, Ogrodzieniec, Żarki, Woźniki, Szczekociny, Toszek, Strumień, Wilamowice, Koziegłowy, Krzanowice, Pilica, Sośnicowice. WOJEWODOWIE. Wojewodowie Śląscy (1922-1939): Józef Rymer, Antoni Schultis, Tadeusz Koncki, Mieczysław Bilski, Michał Grażyński. Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej: Jerzy Ziętek. Wojewodowie Śląsko-Dąbrowscy (1945-1948): Jerzy Ziętek, Aleksander Zawadzki. Wojewodowie Katowiccy (1952-1997): Bolesław Jaszczuk, Jerzy Ziętek, Stanisław Kiermaszek, Zdzisław Legomski, Henryk Lichoń, Roman Paszkowski, Tadeusz Wnuk, Wojciech Czech, Eugeniusz Ciszak. Wojewodowie Śląscy (1997-...): Marek Kempski, Wilibald Winkler, Lechosław Jarzębski, Tomasz Pietrzykowski, Zygmunt Łukaszczyk.


Województwo Śląsko-Małopolskie


Urząd Województwa Śląskiego Informacje o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej Żywiecczyzna Informacja Turystyczna Portal Częstochowy Zagłębie Dąbrowskie