Województwo ¦l±skie

Sosnowiec wstydzi się Zagłębia? Najnowsza publikacja Urzędu Miejskiego w Sosnowcu "Oferta Miasta Sosnowca dla inwestorów" (2007) wyraża jawn± pogardę dla mieszkańców Sosnowca i ich tożsamo¶ci regionalnej. Sosnowiec - największe miasto Zagłębia Dabrowskiego - nazywane jest tam miastem ¶l±skim, a jego mieszkańcy ¦l±zakami (!). Zapoznani z wydawnictwem Zagłębiacy nie kryj± oburzenia z faktu, że władze ich własnego miasta działaj± na rzecz likwidacji regionu Zagłębia Dabrowskiego.

Odk±d powstało województwo ¶l±skie (czyli niespełna 10 lat temu) degradacja kulturowa Zagłębia D±browskiego postępuje niezwykle szybko. Nazwa województwa tak wpływa na prasę i agencje PR, że każde miasto w jego obrębie nazywaj± ¶l±skim, nawet miasta regionalnie małopolskie, które jeszcze 30 lat temu, jak Jaworzno, nie miało ze ¶l±sk± administracj± nic wspólnego. Gdyby przyj±ć do wiadomo¶ci to, co wypisuj± zatrudnieni przez sosnowiecki urz±d grafomani, należałoby uznać, że Sosnowiec jest najbardziej ¶l±skim miastem w kraju i mieszkaj± tu sami autochtoniczni ¦l±zacy! Czemu służy powielanie takich kłamstw? Oraz dlaczego publikowane s± one z publicznych pieniędzy Zagłębiaków i rozpowszechniane w ¶wiat w tłumaczeniach na inne języki?

Oto kilka przykładów chyba pierwszego w historii miasta Sosnowiec tak poważnego kłamstwa w temacie jego historii:

Strona 4
"Region ¦l±ski = Województwo ¦l±skie", "¦l±zacy znani s± ze swej tradycyjnej kultury pracy, stanowi to gwarancję wysokich kwalifikacji pracowników, ich solidno¶ć oraz rzetelno¶ć (...)"
Strona 6
"SOSNOWIEC - MIASTO W REGIONIE ¦LˇSKIM"
Strona 9
"(...) Koncern samochodowy DAIMLER CHRYSLER AUTOMOTIVE POLSKA Sp. z o.o. wła¶nie w Sosnowcu posiada największy salon Mercedes-Benz na ¦l±sku (...)"
Itd., itp. ...

"¦l±sk", "¶l±skie", "¦l±zacy" - jest aż gęsto w publikacji od tych okre¶leń. W całym, obszernym wydawnictwie słowo "Zagłębie" padło tylko jeden raz na odległej 14-tej stronie i to tylko w przymiotniku - przy okazji informacji o "Gospodarczej Bramie ¦LˇSKA" (uruchomienie Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej). Dlaczego wybrani przez Sosnowiczan urzędnicy miejscy tak wstydz± się swojego regionu oraz z siebie samych i innych mieszkańców Zagłębia chc± na siłę zrobić ¦l±zaków? Wypadałoby, by Prezydent Sosnowca ujawnił przed mieszkańcami ten tajemniczy plan.

Czy naprawdę trzeba to powtarzać? ¦l±zacy to nie s± mieszkańcy województwa ¶l±skiego, ale autochtoniczna społeczno¶ć zamieszkuj±ca mniejszy fragment tego województwa! Przecież województwo kujawsko-pomorskie nie zamieszkuj± Kujawopomorzanie!!!


Opinie mieszkańców Sosnowca o publikacji UM: (forum-sosnowiec.pl)

"Jak widać realizowana jest bardzo skutecznie polityka likwidacji tożsamo¶ci zagłębiowskiej, a wychwalane pod "pod niebiosa" wszystko co ¶l±skie, ł±cznie z cechami charakteru!!! Wychwalanie ¦l±zaków, a pominięcie (tym samym poniżenie) rodowitych mieszkańców Sosnowca i Zagłębia to po prostu skandal który nie powinien przej¶ć bez echa! I takie informacje o Sosnowcu, o regionie i o mieszkańcach pójd± nie tylko w Polskę, ale także w ¶wiat (...)!"  Darco, Sosnowiec

"Uważam, że osoba, która to pisała, jeżeli jest urzędnikiem, powinna po prostu stracić pracę i tyle."  Hans, Sosnowiec Pogoń

"Napiszę krótko: również jestem oburzony i uważam, że nie powinno to być tak zostawione!"  CZaRnYY, Sosnowiec - Piastów

"Jasne, że tego nie powinno się tak zostawić (...). Nasi reprezentanci, pochodz±cy z wyborów powinni i musz± wypowiadać się o Zagłębiu z należnym szacunkiem i nie marginalizować go. Nie życzę sobie marginalizowania Zagłębia przez kogokolwiek, kto pobiera pensję z podatków Zagłębiaków (...). To wła¶nie urzędnicy dostaj± odpowiednie narzędzia do swoich r±k aby promować Zagłębie b±dĽ je niszczyć. Chcę aby zaczęli oni w końcu traktować moj± mał± ojczyznę jak pewn± dodatni± warto¶ć, któr± można wykorzystać na plus."  Misaki, Zagłębie D±browskie

"To jaka¶ paranoja ... A poĽniej dziwić się, że w całym kraju na Sosnowiec mówi± ¦l±sk, skoro włodarze tak to przedstawi±."  Artur, Zagłębie D±browskieINFORMATOR REGIONALNY WOJ.¦L.
fot. www.um.sosnowiec.pl  
Sosnowiec na Placu Stulecia

DZIENNIKARZE W BŁĘDZIE »
REGIONY WOJ. ¦LˇSKIEGO:
Ziemia Częstochowska »
Zagłębie D±browskie i Krakowskie »
Żywiecczyzna »
Wschodni Górny ¦l±sk »
MIASTA WOJ.¦LˇSKIEGO »
CIEKAWOSTKI W ¦LˇSKIEM »
FORA REGIONALNE »
Województwo ¦l±sko-Małopolskie


Urz±d Województwa ¦l±skiego Beskidy Zobacz ¦l±sk, Górny i Dolny Zabytki Techniki Informator Kulturalny Metropolia Silesia-Dabrova