Województwo Śląskie

Tożsamość zagłębiowska a GZM Zaglebie.info, 2007.02.09


Od jakiegoś czasu interesuje nas żywo sprawa Górnośląskiego Związku Metropolitarnego, do którego nasze zagłębiowskie miasta już weszły i obecnie czekamy na zatwierdzenie tej struktury w Warszawie (najpierw wszedł Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza później wejdzie Będzin i Czeladź). Za zachowaniem zagłębiowskiej tożsamości optuje większość internautów w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej, nasi samorządowcy też życzyliby sobie takiej nazwy i wyrazili to słowami Kazimierza Górskiego podczas spotkania w sosnowieckim biurze PO. Niemniej jednak głos naszych samorządowców w sprawie zachowania tożsamości przez Zagłębie w nazwie Związku jest jakiś mizerny i wydaje się być formułowany na potrzeby wewnętrzne.

Oprócz tego ma się wrażenie, że stanowisko w sprawie uhonorowania naszego regionu w nazwie jest sprzeczne, bo niby nasi przedstawiciele są na tak ale... "nazwa jest rzeczą wtórną", "tak, ale niekoniecznie", "nie będziemy kruszyć kopii".

Postanowiliśmy w związku z taką sytuacją spytać organizacje i znane osoby związane z Zagłębiem co myślą na temat nazwy Związku. Zaczynamy tym samym kampanię na rzecz wprowadzenia do nazwy Związku regionu Zagłębie Dąbrowskie. Czy należy upominać się o Śląsko-Dąbrowski... tudzież Górnośląsko-Zagłębiowski Związek Metropolitarny czyli o obecność regionu Zagłębia Dąbrowskiego w nazwie Związku...?


JAROSŁAW KRAJNIEWSKI - historyk, pracownik Muzeum Zagłębia w Będzinie, autor wielu cenionych publikacji o Zagłębiu Dąbrowskim
Jeżeli coś takiego powstanie, i jeśli w członie nazwy będzie słowo Śląsk, to jasne jest, że musi być i Zagłębie. W końcu ten potencjalny twór ma obejmować DWA RÓŻNE regiony, choćby nawet o nierównej liczbie mieszkańców, powierzchni, potencjale itp. To trochę tak, jak z kwestią nazwy województwa parę lat temu - byli tacy co chcieli, żeby zwało się Śląsko-Zagłębiowskie, ewentualnie śląsko-zachodniomałopolskie. To niestety nie przeszło, a przecież jest coś takiego, jak woj. kujawsko-pomorskie, łączące w sobie Toruń i Bydgoszcz.
Pozdrawiam-JK

DR MICHAŁ KACZMARCZYK - politolog, pracownik naukowy Instytutu Dziennikarstwa Wyższej Szkoły Humanitas i Zakładu Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego, redaktor naczelny portalu e-sosnowiec
Brak Zagłębia w nazwie Związku Metropolitarnego byłby niedopuszczalny, mimo że pojęcie tożsamość zagłębiowska, podobnie jak termin Zagłębie Dąbrowskie budzi rozliczne kontrowersje w środowisku badaczy czy publicystów zajmujących się problematyką kulturowego i społecznego oblicza regionu (...)

BOLESŁAW CIEPIELA - badacz i kronikarz historii Zagłębia Dąbrowskiego, współtworzył Ekspres Zagłębiowski, autor wielu cenionych publikacji o tematyce regionalnej. Mieszka w Będzinie-Grodźcu
Klub Kronikarzy Zagłębia Dąbrowskiego im. Jana-Przemszy Zielińskiego, którego jestem długoletnim członkiem przygotowuje kolejną publikację. Chcieliśmy przypomnieć, że historia regionu zaczyna się już w XVIII wieku wraz z działalnością kopalni Hoym. Ruch regionalny w Zagłębiu nie zaginął, dalej działa Związek Zagłębiowski.
W kontekście Związku Metropolitarnego chciałem z całą stanowczością opowiedzieć się za Związkiem z Zagłębiem w nazwie. Wg mnie najodpowiedniejszą nazwą byłby Górnośląsko-Zagłębiowski Związek Metropolitarny.

PROF. DR HAB. JACEK WÓDZ - socjolog i politolog, ekspert w dziedzinie tożsamości lokalnych, relacji śląsko-zagłębiowskich
Uważam, że "Śląsko-Zagłębiowski" byłby zupełnie dobra nazwą.
Pozdrawiam Jacek Wódz

STOWARZYSZENIE ZIELONE ZAGŁĘBIE - Organizacja pozarządowa z Dąbrowy Górniczej
Stowarzyszenie Zielone Zagłębie z całą stanowczością optuje za nazwą dla związku oddającą jego tożsamość. Związek składający się zarówno z samorządów Śląska i Zagłębia musi posiadać nazwę niedyskryminującą społeczności lokalnych. Uznajemy, iż nazwy: "Górnośląsko-Zagłębiowski Związek Metropolitarny" czy "Śląsko-Dąbrowski Związek Metropolitarny" spełniają ten warunek. Wyrażamy również chęć współpracy przy lobbingu na rzecz takiej nazwy związku.
Zarząd Zielonego Zagłębia

JAN KMIOTEK - wieloletni kolekcjoner kart pocztowych i widokówek, wydawca przewodników (Dikappa), wraz z synem Dariuszem tropią ślady przeszłości by ocalić je od zapomnienia, mieszka i popularyzuje dzielnicę Strzemieszyce
Zagłębie Dąbrowskie to szczególny obszar kulturowy, polityczny i przemysłowy. Od dawna dopominam się o to by Zagłębie było dostrzegane w woj. śląskim jako region w pełnym tego słowa znaczeniu, ze względu na silne poczucie więzi mieszkańców z tą ziemią.
Trzeba próbować walczyć o Zagłębie w nazwie.
Życzę powodzenia!
Jan Kmiotek

PULS ZAGŁĘBIA - tygodnik społeczny, znany z wielu regionalnych inicjatyw pro-rozwojowych np. konkurs Menadżer Zagłębia
"PZ" od dziesięciu lat stawia tezę - Zagłębie musi walczyć swoje, bo zostanie zapomniane przez ludzi (nie tylko ze Śląska) i Pana Boga. Dlatego przypomnijmy o sobie już na wstępnym, czyli tworzenia, związku etapie. Postulujemy nazwę Śląsko-Dąbrowski Związek Metropolitarny. Dlaczego? W odpowiedzi przytaczamy wypowiedź dla portalu www.zaglebie.info prezesa zarządu Komitetu Rozwoju Zagłębia p. Grzegorza Wacławika.
Postuluję Śląsko- Dąbrowski Związek Metropolitarny z dwóch zasadniczych powodów:
1. Historycznego. Nazwa odwołuje się do jedynego w Polsce powojennej wspólnego organizmu (dla obu stron Przemszy), który nie antagonizował, ale jednoczył czyli Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" w latach 1980-1981, a następnie podziemnej Regionalnej Komisji Wykonawczej Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność"
2. Współczesnego - Trudno sobie wyobrazić jednoczący się w dobrej woli region bez zachowania w nazwie jądra tożsamości.
Grzegorz Wacławik
Prezes Zarządu

JERZY GORZELIK - doktor, historyk sztuki, regionalny polityk, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska
"(...) Regionalna specyfika, odrębna dla Górnego Śląska i Zagłębia, nie stoi w sprzeczności z integracją w imię realizacji wspólnych interesów. Warto ją uszanować, by zapobiec pogrążaniu się w ujednoliconej bylejakości. Szacunek ten winien znaleźć wyraz także w samej nazwie powstającego organizmu, niezacierającej historycznych różnic między tworzącymi go podmiotami" - list opublikowany w Gazecie Wyborczej dn. 23.02.2007 r.


Odpowiedzi zamieszczamy po ich otrzymaniu - ciąg dalszy nastąpi...


INFORMATOR REGIONALNY WOJ.ŚL.
fot. AB  

DZIENNIKARZE W BŁĘDZIE »
REGIONY WOJ. ŚLĄSKIEGO:
Ziemia Częstochowska »
Zagłębie Dąbrowskie i Krakowskie »
Żywiecczyzna »
Wschodni Górny Śląsk »
MIASTA WOJ.ŚLĄSKIEGO »
CIEKAWOSTKI W ŚLĄSKIEM »
FORA REGIONALNE »
Województwo Śląsko-Małopolskie


Urząd Województwa Śląskiego Informacje o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej Żywiecczyzna Informacja Turystyczna Portal Częstochowy Zagłębie Dąbrowskie