Województwo ¦l±skie

¦l±skie. Wybuchowa Energia


Z wielk± nadziej± czekamy na realizację kampanii promocyjnej województwa ¶l±skiego pod hasłem "¦l±skie. Pozytywna Energia". Krakowska firma Eskadra, która jest autorem strategii kampanii jako nieliczna dostrzegła prawdziw± siłę naszego województwa, że "¦l±skie to region pełen energii, dzięki swej różnorodno¶ci". Dla Eskadry, jak przedstawiła to podczas prezentacji strategii w sali Sejmu ¦l±skiego, "różnorodno¶ć etniczna, geograficzna, historyczna, społeczna i gospodarcza regionu" jest najważniejszym założeniem i warto¶ci± strategii promocji województwa. Jeste¶my za to wdzięczni Eskadrze, ponieważ jej praca ma szansę odwrócić szkodliw± dla regionów województwa tendencję do ujednolicania całego obszaru w fałszywym pojęciu "¦l±sk".

W poniższym artykule będziemy przedstawiać drug± stronę energii województwa ¶l±skiego, która, je¶li nie podejmiemy szybkich kroków, zostanie całkowicie unicestwiona.

Do niedawna, pejzaż przemysłowy na Wschodnim ¦l±sku i Zagłębiu D±browskim był codzienno¶ci±. Obecnie większo¶ć dużych zakładów przemysłowych w centrach miast została zlikwidowana. I to co było od wieków najbardziej charakterystycznym elementem naszych miast, upada. Dawne industrialne budowle, instalacje i przemysłowy układ przestrzenny jest zatracany. Bezcenne zabytki przemysłu zostaj± często po prostu wysadzane! Praktyka jest zazwyczaj taka sama - opuszczenie, pozostawienie bez należytej ochrony, dopuszczenie do dewastacji i wysadzenie w imię bezpieczeństwa. Utrzymywanie pod opiek± jest drogie - jak każdego zabytku. Lepiej jest wyburzyć i postawić blaszany hipermarket. Takie jest często my¶lenie wła¶cicieli gruntów przemysłowych. Powoli tendencja się odwraca, rozpoczyna się nowa moda. Obiekty przemysłowe zaczynaj± być poż±dane też z pobudek komercyjnych. Niestety większo¶ć najcenniejszych zabytków jest już zrujnowana. By więc hasło promocyjne województwa nie zmieniło się na "¦l±skie. Wybuchowa Energia" lub "Zabytki przemysłu - Last Minut!" musimy bacznie przygl±dać się naszemu industrialnemu dziedzictwu i starać się o jego zachowanie.


¦l±skie. Wybuchowa energia

<a href=http://www.wojewodztwoslaskie.eu/index2.php?id=wybuchowa_energia/ title="¦l±skie. Wybuchowa energia"><img src=http://www.wojewodztwoslaskie.eu/_img/promocja/wybuchowa_energia.gif width=158 height=112 alt="¦l±skie. Wybuchowa energia"></a>
Zaprotestuj przeciwko wyburzaniu zabytków industrialnych!
Dodaj na swoj± stronę ten button!


INFORMATOR REGIONALNY WOJ.¦L.
fot. Marek Locher  
Fotogaleria Marka Lochera »

DZIENNIKARZE W BŁĘDZIE »
REGIONY WOJ. ¦LˇSKIEGO:
Ziemia Częstochowska »
Zagłębie D±browskie i Krakowskie »
Żywiecczyzna »
Wschodni Górny ¦l±sk »
MIASTA WOJ.¦LˇSKIEGO »
CIEKAWOSTKI W ¦LˇSKIEM »
FORA REGIONALNE »
Województwo ¦l±sko-Małopolskie


Urz±d Województwa ¦l±skiego Informacje o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej Żywiecczyzna Informacja Turystyczna Portal Częstochowy Zagłębie D±browskie