Województwo ¦l±skie

Prezydent Sosnowca niepokoi10 stycznia w Zagórzu odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Targowego Expo Silesia. Fanfary już przebrzmiały, odbył się finał Wielkiej Orkiestry, najwyższa pora wrócić do uroczysto¶ci otwarcia sztandarowej instytucji Sosnowca.

W¶ród kilku osób, które zabrały głos w hali Centrum był oczywi¶cie współgospodarz uroczysto¶ci - prezydent Sosnowca, Kazimierz Górski. Prezydent Sosnowca w swoim wyst±pieniu wielokrotnie przekonywał zaproszonych go¶ci, że znajduj± się na ¦l±sku. Je¶li do tej pory mieli problem z odróżnieniem Zagłębia od ¦l±ska, to od ubiegłego czwartku s± już wła¶ciwie zorientowani. Wiedz± na bank, że Sosnowiec to ¦l±sk.

Tuż po uroczysto¶ci dwóch (bardzo) prominentnych obywateli Sosnowca, bez jakiejkolwiek inspiracji z mojej strony - podzieliło się ze mn± wrażeniami z wyst±pienia prezydenta Górskiego - zdecydowanie je poparli.

W tym samym dniu, już poza terenem Centrum, mój dobry znajomy i zarazem kolega prezydenta (zażyczył sobie, aby go tak nazwać, gdy zwróciłem się do niego o zgodę na upublicznienie tej prywatnej okoliczno¶ci), również bez jakiejkolwiek inspiracji z mojej strony, ze spuszczon± głow± mówił do mnie, co następuje:
- Nie mam już słów do prezydenta. Tyle razy z nim rozmawiałem na temat Zagłębia. Kiwa głow±, a potem mówi to co zwykle. Tym razem jednak przebił samego siebie. Takiej okazji do promowania Zagłębia jaka była dzi¶, jeszcze nie mieli¶my. Obecny był kwiat biznesu. Można było pokazać Zagłębie, jako pomost ł±cz±cy ¦l±sk z Małopolsk±. Nie rozumiem i nie potrafię wytłumaczyć wyst±pienia prezydenta.

Radę Miejsk± Sosnowca reprezentował podczas uroczysto¶ci otwarcia Centrum Targowego jej wiceprzewodnicz±cy, Arkadiusz Chęciński. Kilka dni póĽniej, gdy emocje już opadły, poprosiłem wiceprzewodnicz±cego o podzielenie się z naszymi Czytelnikami wrażeniami z wyst±pienia prezydenta Sosnowca.
- Jako przedstawicielowi sosnowieckiej Rady Miejskiej było mi niezmiernie przykro, że prezydent Sosnowca przed przedstawicielami regionów z całego kraju nie promował stolicy Zagłębia - Sosnowca. W całym wyst±pieniu chyba ani razu nie padło słowo Zagłębie, za to wielokrotnie padało słowo ¦l±sk. Wielka szkoda, że tak się stało, a jest to tym bardziej przykre, że Targi Expo Silesia miały według dopiero co opracowanej strategii promocji miasta - służyć promowaniu Sosnowca. Tymczasem pierwsza, tak poważna okazja do realizowania nowej strategii posłużyła prezydentowi Sosnowca do promowania ¦l±ska - powiedział Arkadiusz Chęciński.

Komentarz:
Niektórym za¶lepionym w swojej miło¶ci wydaje się, że wszyscy zamieszkuj±cy mał± ojczyznę musz± j± kochać. Nic bardziej błędnego i szkodliwego. Każdemu wolno kochać, ale nie każdy musi kochać. Wszyscy natomiast powinni j± szanować, a niektórzy - służyć jej.

www.sosnowiec.info.pl, 2008.01.20, Janusz Lewanda,

INFORMATOR REGIONALNY WOJ.¦L.


DZIENNIKARZE W BŁĘDZIE »
REGIONY WOJ. ¦LˇSKIEGO:
Ziemia Częstochowska »
Zagłębie D±browskie i Krakowskie »
Żywiecczyzna »
Wschodni Górny ¦l±sk »
MIASTA WOJ.¦LˇSKIEGO »
CIEKAWOSTKI W ¦LˇSKIEM »
FORA REGIONALNE »
Województwo ¦l±sko-Małopolskie


Urz±d Województwa ¦l±skiego Informacje o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej Żywiecczyzna Informacja Turystyczna Portal Częstochowy Zagłębie D±browskie